2020 Yılının E-ticaret Trendleri

Her yıl olduğu gibi bu yılda da e-ticaret evrimleşmeye hız kesmeden devam ediyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda da e-ticaret evrimleşmeye hız kesmeden devam ediyor. 2020 yılının trendleri bu yazımızda sizlerle.

İşte 2020’nin gündem konuları.

Z KUŞAĞININ TARZI

1995 sonrası doğanların dahil olduğu Z kuşağı artık kendi parasını kazanıp kendi hayatına yön vermeye başladı. 2020’de yaklaşık 2,6 milyar nüfus ile dünya genelindeki en büyük tüketici grubunu oluşturacaklar. Mobilin olmadığı bir dünyayı bilmeyen bu kuşak, e-ticarette hız kadar sosyal medya topluluklarına da önem veriyor. Bu da markaları sosyal medya hesapları üzerinden interaktif topluluklar yaratmaya ve içerik pazarlamaya yöneltmiş durumda.

PODCAST İÇERİKLERİ

Podcast, sesli kitap, sesli asistan, sesli arama ve dijital radyoların dijital dünyadaki yerini genişletmesi, pazarlamacıların da gündeminde. Görsel içerikten sesli içeriğe doğru bir eğilim söz konusu. Marka iletişimi ve reklam kanalı olarak podcast yayınlar özellikle ABD’de kullanılmaya başlandı bile. Ülkemizde de bu yeni sektör 2020’de e-ticaret reklamlarının yeni havuzu olabilir. 

2020 Yılının E-ticaret Trendleri

E-İHRACAT ÇÖZÜMLERİ

E-ihracat farkındalığının artması, inovatif e-ihracat yazılımlarını ön plana çıkaracak. Çoklu dil, çoklu para birimi, lokasyon bazlı ziyaretçi tanıma, lokasyon bazlı fiyatlandırma, ziyaretçinin giriş yaptığı ülkeden yayın yapma teknolojileri ve yurtdışı kargo entegrasyonu gibi çözümler 2020’de e-ticaretin popüler konuları olacak.

KİŞİSELLEŞTİRME

Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ile ilgili yaptırımların artması, müşteri ile marka arasındaki iletişimin daha fazla kişiselleştirilmesine neden olacak. Bu da daha derin veri analizi yapabilen yazılımlara ihtiyacı artıracak. Tüketiciyi rahatsız etmeyecek, hedefli ve yaratıcı reklamlar ön plana çıkacak. Ürüne, hizmete veya kampanyaya özel hedef kitle oluşturmak önemli hale gelecek. Kişiye özel indirim ve ürün gösterimleri e-ticaret siteleri için bir gereklilik haline gelecek.

DENEYİMSEL PAZARLAMA

4.0 pazarlama adı da verilen deneyimsel pazarlama tüm sektörlerde olduğu gibi online alışverişin de itici gücü konumunda. Deneyim çoğu zaman ürünün veya hizmetin kendisinden daha önemli. Bu durum girişimcileri de inovasyon konusunda tetikliyor. Ziyaretçinin yüz ifadesine göre anlık indirimler yapan yazılımlar, markaya veya kişiye özel emoji geliştiren girişimler son birkaç yılda deneyimsel pazarlamanın dijitaldeki örneklerinden. Hatta müşteri yorumlarından duygu analizi yapan algoritmalar bile kullanılıyor. 2020’de deneyimsel pazarlama örneklerini online alışveriş kanallarında daha çok göreceğiz.

    Sizler de 2020 yılının e-ticaret trendleri hakkında detaylı bilgi almak, şirketinizi ileriye taşımak istiyorsanız alanında uzman kişilerin oluşturduğu online danışmanlık platformu Experlizeye başvurabilirsiniz.

 

2020 Yılının E-ticaret Trendleri hakkında detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerin bulunduğu online danışmanlık platformu Experlizeden alabilirsiniz.  

İlgili Yazılar

bir yorum bırakın