2020’nin En Önemli SEO Trendleri

SEO, 2020 yılında da en karlı ve dönüşüm oranı en yüksek dijital pazarlama kanalı olmaya devam ediyor.

SEO Neden Önemli? 2020 Trendleri Neler Olacak?

SEO, 2020 yılında da en karlı ve dönüşüm oranı en yüksek dijital pazarlama kanalı olmaya devam ediyor. Her yeni yıla, geçmiş yılların gerçek tortusu olan deneyimlerimizi taşıyoruz. SEO açısından da esasen durum böyle. Ancak bazen bu deneyimlerimizin üzerinden yeniden geçmek, bildiklerimizi hiç olmazsa üstünkörü sorgulamak ve zamanın ruhuyla çelişip çelişmediğini tespit etmek son derece önemlidir. Hele ki SEO gibi hem son derece teknik hem de bilinmezlerle dolu bir maceranın içindeyseniz, geçen her ay bu kanaldan farklı farklı sinyaller alabilmeniz muhtemel. Bazen bu sinyaller sizi tedirgin edebilir. Mesela, organik trafiğiniz üç gün içinde %35-40 düşebilir. Bazense geleceğe daha umutla bakmanızı sağlayabilir. Mesela, altı ay içinde organik arama kanalı kaynaklı dönüşümlerinizi üç kat artırmış olabilirsiniz. Trendleri yani başka bir ifadeyle genel eğilimleri ana hatlarıyla kavramaya çalışmak birer erken uyarı sistemi misali hata yapma riskimizi azaltacaktır. Google her yıl yüzlerce irili ufaklı algoritma güncellemesiyle son derece dinamik, değişken bir görünüm sergiliyor ve zaman zaman radikal değişimlere imza atıyor.2020 yılının SEO trendlerini siz değerli okuyucularımız için derledik.

Kullanıcı Niyeti (User Intent)

Hiç şüphesiz geçtiğimiz yılın en büyük gelişmesi, Kasım ayında hayata geçen Google BERT Algoritma güncellemesiydi. Google BERT güncellemesinin neden yapıldığı merak edilen bir soruydu. Google, güncellemeye dair yaptığı resmi duyuruda, sitesinde yapılan her yüz aramanın on beşini tanımlamakta güçlük çektiğine değiniyordu. Doğal dil öğrenimi (NLP) adlı yapay zekanın devreye girmesiyle beraber Google, kullanıcının girdiği anahtar kelimelerle arama sonuçları arasında çok daha isabetli eşleştirme yapmaya başladı.

Dolayısıyla, bu yıl kullanıcıların davranışları kadar (ve ondan da öte), beynin kılcal damarlarından geçen fikir, tutum ve davranış kırıntılarını daha etkili biçimde anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan; buna uygun içerikler hazırlayan siteler BERT’in cömertliğinden faydalanacaktır diyebiliriz. Özetle, kullanıcıyı daha iyi anla, anladığını Google’ın anlamasını sağla, onun da bilmediklerini öğret.

E-A-T (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness)

Uzmanlık, otoriterlik ve güvenilirlik olarak Türkçeleştirebileceğimiz E-A-T prensibi, bu sene daha önce hiç olmadığı kadar önem kazanıyor. SEO yönetimi açısından E-A-T prensibinin özünü “muteber”, bir başka ifadeyle “itibarlı olma” biçimde anlayabiliriz. Google E-A-T kavramı biz SEO yöneticilerinin hayatına 2018 yılındaki kritik “Medic Update” ile girmişti. Eğer hafızamızı yoklar ve bu güncellemenin altındaki motivasyonu anlarsak bu prensibi kendi firmamıza ve sektörümüze nasıl uygulayabileceğimizi anlayacağız. Faydalanabilirlik (beneficial purpose) diye kısaltacağımız yeni bir kavramla karşı karşıyayız. Medic güncellemesinden sonra kendimize sormamız gereken soru şu: Kullanıcı bu sayfaya ulaşarak hayatına somut anlamda ne kattı? Dolayısıyla, E-A-T prensibinin özünü itibarlı bir kaynağın sayfalarını, kullanıcıya fayda sağlayacak biçimde donatması gerektiği şeklinde yorumlayabiliriz. 2020 yılında E-A-T prensibinin daha da önem kazanacağını düşünüyoruz. Sitenizin E-A-T’ye uygun olup olmadığından emin değil misiniz? Dilerseniz kısaca yapabileceklerinize değinebiliriz.

  • Hakkımızda sayfalarınızı hedef kitlenizin başka hiçbir yerde bulamayacağı, değerli ve karar verme sürecinde çok etkili olacak bilgilerle geliştirin.
  • Sıkıcı firma tanıtım yazılarınızı daha insani bir hale dönüştürün.
  • Şirket çalışanlarınızın biyografilerini zenginleştirin.
  • Sosyal ağlarınızı firmanızın itibarına yakışır biçimde en doğru sosyal medya kampanya stratejileriyle yönetin.
  • Tüm sayfalarınızda iletişim numaralarınızın bulunduğundan emin olun.
  • İsim, adres ve telefon bilgilerinizin tüm site dışı kanallarda doğru, eksiksiz ve güncel biçimde yer almasını sağlayın.
  • Kolay ulaşılabilir ve çözüm odaklı olduğunuzu hissettirin.
  • Yapabiliyorsanız sektörünüzün en güvenilir yazar, fikir önderi, influencer, medya temsilcisi, blogger, Youtuber gibi kişilerden firmanıza atıf alın.
2020'nin En Önemli SEO Trendleri

Tıklamasız (Zero-Click) Aramalar

Teorik olarak bir arama motorunda kullanıcılardan, yapılan aramalardan sonra nihayetinde bir siteyi ziyaret etmesi beklenir. Lakin, Google ve ona benzemeye çalışan diğer arama motorları zero-click (tıklamasız) arama sonuç sayfalarını (SERP) hayli popülerleştirmişe benziyor. Zero-click aramalar, arama sonuç sayfasının ilgili sorguya kendisinin cevap verebildiği aramalar oluyor. Bu da kullanıcının, aradığı spesifik bilgiye arama sonuçlarında doğrudan ulaşmasına yardımcı oluyor. Hatta bazı arama sorgularının, örneğin hava durumu, daha yazarken arama çubuğunda cevaplandığını görebiliyoruz. Zero-click aramalarda, arama motoru getirdiği cevapların hepsini tabi ki de bilmiyor. Neticede, sonuç sayfasındaki alakadar sitelerden birinden cevabı çekip kendi sayfasında gösteriyor. Bunun ne kadar etik olduğu bir muamma ve sıkça tartışılan bir mevzu ama şu anda konumuz bu değil. Zero-click aramalar, kullanıcı açısından elbette harika bir deneyim. Öte taraftan, sitelerin organik trafiği açısından pek de öyle sayılmaz.

Yapılandırılmış Veri (Structured Data)

Yapılandırılmış veri aslında yıllardır çok önemli diye vurgulanan bir gelişme. Dikkatli okuyucuların ve sektörden kişilerin zaten önemine vakıf olduğu faktör olmasına rağmen bunu gerçekten tüm sayfalarına uygulayabilen kaç siteden bahsedebiliriz? Türkçe sitelerde yapılandırılmış veriyi SEO stratejisine dört başı mamur olarak ekleyen çok fazla geniş ölçekli sitenin olduğunu söyleyemeyiz. Bu da SEO kampanyalarınızda yapılandırılmış veriyi düzenli olarak uygulamanız halinde firmanıza ciddi bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Peki, yapılandırılmış veri tam olarak nedir? Sayfalar içerikleriyle vardır. Arama motorları da bizim hazırladığımız sayfalarla. Bazen arama motorları sayfamızda geçen metinlerin tam olarak ne hakkında olduğunu, neye atfen yazılmış olduğunu tamamen kavramakta (halen) güçlük çekebiliyor. Bilhassa, yazılı içerikte geçen kişi, yer, kavram, eser gibi verilerin (data) birbiriyle olan ilişkisini yorumlamakta hata yapabiliyor. İşte yapılandırılmış veri, bağlamsal olarak zincirin eksik halkalarını arama motorları için tamamlıyor. Teknik bir ifadeyle, yazılı metne metin içinde ek meta açıklamalar konulan sayfalar yapılandırılmış oluyor.

Link İnşası (Link Building)

Hangi seneye girersek girelim, link inşası kaliteli içerik üretmekle beraber en temel trendimiz olarak kalmaya devam edecek. Site dışı SEO kampanyaları sırasında spam tuzağına düşmeden yaratıcı link inşası fikirleri geliştirmeye daha fazla zaman harcamalısınız. Domain otoritesi, yani itibarı yüksek web sitelerden, alakalı sayfalarınıza, uygun anchor metinlerle verilmiş backlinkler halen çok önemli popülerite sinyalidir. Kullanıcılar markanız sayesinde sitenize güvendikçe sayfalarınızın bulunduğu bağlantıları daha fazla paylaşılabilir bulacaktır. Sayfalarınızın paylaşılabilirlik katsayısı ne kadar artarsa o kadar organik biçimde link inşası yapabilirsiniz.

2020’nin SEO trendleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına online danışmanlık platformu Experlizenin profesyonel danışmanlarından ulaşabilirsiniz.

2020’nin En Önemli SEO Trendleri hakkında detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerin bulunduğu online danışmanlık platformu Experlizeden alabilirsiniz.  

İlgili Yazılar

bir yorum bırakın