AliExpress ile Dropshipping Nasıl Yapılır?

AliExpress ile Dünyaya Açılmanın Yolları Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte yeni ticaret fikirleri ve avantajlar da ortaya çıkıyor. Aliexpress ile Dropshipping yöntemi de bu fırsatlardan bir tanesidir.

Dropshipping yönteminde satışını yapmak istediğin ürünü toplu halde satın almaya ve depolamaya gerek kalmadığı için günümüzün en çok tercih edilen e-ticaret yöntemlerinden biridir. 

Dropshipping ile satış yaparken ürünleri fiziksel olarak elinde bulundurmana gerek kalmaz. Bu nedenle hem depolama masraflarından hem de toplu ürün alımlarından avantaj elde edebilirsin.

Aliexpress üzerinden Dropshipping ile satış yapmak için öncelikle Aliexpress satıcı hesabı açmanız gerekiyor, bu hesaba herhangi bir şirket şekli üzerinden başvuru yapabilirsiniz (Şahıs, LTD. , A.Ş). İnternet üzerinden satışını yaptığın ürünleri sergilemek için bir çok yöntem mevcut bunlardan birincisi;

  1. Kendi e-ticaret sitenizi kurup site içerisine tedarikçisi ile anlaştığınız ve satışını yapmayı planladığınız ürünleri yerleştirerek satış işlemlerine başlayabilirsiniz.
  2. Pazaryerlerindeki ürünlerin görsellerini kullanarak dilediğiniz ürünü satışa açabilirsiniz, bu tam olarak dropshipping tanımının içerisinde yer almasa da süreç, son bir kaç yılda bu hale evrilmiştir.

Burada dikkat etmeniz gereken bazı parametreler mevcut bunlardan en önemli ikisi; ürünün ağırlığı ve ürünün fiyatı, bu iki konu üzerinde doğru stratejiyi kurabilirseniz başarılı satış sayılarına erişebilirsiniz.


Dropshipping yönteminde direkt olarak sattığın ürünün tedarikçisi ile anlaşma yapmak süreçleri en kolaylaştıran unsurlardan, bir sonraki adımı ise kendi ürününüzü ürettirtmektir.

Sitene gelen siparişleri, tedarikçi firmaya yönlendirmen halinde, ürünler direkt olarak tedarikçi tarafından alıcıya gönderilecektir. Böylece, hiç sahip olmadığın ve deponda stokta olmayan bir ürünün satışını gerçekleştirebilirsin. 

Dropshipping Yaparken Hangi Yöntemler Tercih Edilmelidir?

dropshipping

Türkiye’de Dropshipping yapmak için tercih edebileceğin farklı birçok seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden en yüksek kar oranına sahip olan yöntem ise AliExpress ve benzeri dünya çapında hizmet veren e-ticaret platformlarıdır.

Kendi internet siten üzerinden istediğin ürünün satışını Dropshipping ile gerçekleştirebilirsin. Bunun için şirketine ait bir e-ticaret sitesine sahip olman ve satışını yapmak istediğin ürünlerin tedarikçileri ile iletişime geçmen gerekiyor.

Ancak sahibi olduğun e-ticaret sitesinin, kar getirecek kadar yüksek müşteri potansiyeline sahip olması genellikle yıllar sürecektir.

Bu nedenle, mevcut e-ticaret platformları üzerinden Dropshipping yapmak her zaman için en karlısı olacaktır.

AliExpress ile Dropshipping yöntemi, günümüzün en çok tercih edilen e-ticaret yöntemlerinden bir tanesidir.

Dünyanın önde gelen e-ticaret marketplace olan AliExpress, dünya çapında milyonlarca insan tarafından tercih ediliyor olması, erişebileceğiniz müşteri kapasitesini neredeyse sınırsız hale getiriyor.

Bu sayede sen de Dropshipping yöntemi ile uygun tedarikçilerle anlaşarak kısa sürede şirketini büyütebilir ve kar elde etmeye başlarsın. 

AliExpress ile Dropshipping Nasıl Yapılır?

aliexpress ile dropshipping yapmak

“Dropshipping AliExpress nasıl kullanılır?” diye soracak olursan, hali hazırda AliExpress üzerinde satış yapan tedarikçi firmalardan, satışını yaptıkları ürünleri kullanmaya bağlı bir satış tekniğidir.

AliExpress üzerinden tedarikçi firma ile anlaştıktan sonra, firmanın AliExpress’de sattığı tüm ürünleri kendi şirket sayfana ekleyebilirsin.

Böylece şirketin üzerinden ürünler deponda fiziksel olarak var olmadan, hatta ürünleri toplu şekilde satın almadan ürün satışına başlayabilirsin. 

AliExpress Dropshipping yöntemi ile kazancını kısa sürede arttırmak için market seçimi oldukça önemlidir.

Platform üzerinde birbirinden farklı yüzlerce kategori ve milyonlarca ürün bulunuyor. Ancak bu ürünlerin tamamı aynı oranda tercih edilmiyor.

Ürünlerin bazıları çok daha uygun fiyatlı ve satış oranı çok daha yüksek iken, diğer ürünler ise daha yüksek fiyatlı ve daha az satılan ürünlerdir.

Satışını yapmak istediğin kategoride ürünleri üreten tedarikçiler ile iletişime geçmen ve ürün satışlarını bu yönde geliştirmen büyük önem taşıyor. 

Experlize online danışmanlık sistemi sayesinde Dropshipping dünyasına yeni giriş yapmış olsan dahi profesyonel destek alarak tüm prosedürlerin işleyişi hakkında destek alabilirsin.

Her alanda hizmet veren uzman kadrosu sayesinde tam olarak ihtiyacın olan hizmeti sana sunuyor.

Farklı alanlarda hizmet veren danışmanlar arasından, şirketinin hizmet sektöründe uzman kişilerle iletişime geçerek ürün satışı ve Dropshipping üzerine aklına takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsin.

AliExpress ile Dropshipping Avantajları Nelerdir?

aliexpress ile dropshipping avantajları
Aliexpress ile dropshipping

AliExpress dünyanın en geniş ürün ve müşteri yelpazesine sahip e-ticaret sitesidir. Diğer e-ticaret sitelerinden farklı olarak AliExpress’de her ülkeden tedarikçi ürün satışı yapmaktadır.

Bu nedenle sitede satılan ürünler arasında denizaşırı bir ticari rekabet söz konusudur.

Çinli dünya devi üzerinden ürün satışı yapan tedarikçiler bu nedenle ürün fiyatlarını her zaman için minimum seviyede tutmaya özen gösterirler.

Ürün fiyatlarının uygun, kargo seçeneklerinin geniş olması Alibaba’nın tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesidir.

AliExpress ile satış yapmak diğer platformlara göre oldukça kolaydır. Tek yapman gereken satışını yapmak istediğin ürünlerin AliExpress üzerinden tedariğini gerçekleştiren firmalar ile iletişime geçmektir.

Bunun ardından sen de bu ürünlerin satışını, tedarikçi firmanın Ali Express panelinden alarak ürün satışına vakit kaybetmeden başlayabilirsin. 

Çinli pazaryerinde her zaman için ürün rekabeti en büyük etkenlerden bir tanesidir. Site içerisinde hiçbir ürün, bir firmanın tekelinde değildir. Bu nedenle satışlarını arttırmanın en temel yolu, müşterilere ulaşmaktır.

Dünya devinde müşterilere kolay erişim sağlamak için ürün görsellerine, açıklamalarına ve müşteri hizmetlerine dikkat etmen gerekiyor.

Çinli pazaryerinde sadece ürünlere erişim imkanı değil, aynı zamanda ürünlerin alıcıya ulaştırılması da diğer firmalara kıyasla oldukça rahat bir süreçtir.

Bu noktada tek yapman gereken, tedarikçinin kargo seçeneklerini yakından takip etmen ve satışını yaptığın ürünlere bu kargo seçenekleri üzerinden hizmet vermendir.

Ürünün satışı her ne kadar senin şirketin tarafından yapılsa da alıcıya gönderilecek ürünler, tedarikçiden direkt olarak alıcıya şeklindedir. Bu nedenle tedarikçi firmanın kargo yöntemleri büyük önem taşıyor.

AliExpress’de Satışları Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

aliexpress de satışlar arttırmak
Aliexpress ile satışları artırmak

AliExpress üzerinden hangi ürünün satışını yaparsan yap, o ürünün tekeline sahip olma şansın bulunmuyor. Aynı ürünü ya da çok benzerlerini satan firmalar illa ki karşına çıkabilir. Bu nedenle ürün satışı yaparken düşünmen gereken ilk şey, müşterilerin seni neden tercih etmesi gerektiğidir. 

Her firmaya ve tüm rekabet ortamlarına açık olan bu platformda, başarılı olmak için yapmanız gereken tek şey müşterilere daha önce ulaşmaktır.

AliExpress’de satılan ürünlerin fiyatları genel olarak birbirine yakındır. Bu nedenle her ürün kategorisinde belirli bir fiyat ortalaması vardır.

Yapman gereken çeşitli görsel iyileştirmeler ile aynı ürünü çok daha çekici hale getirmektir. 

AliExpress’de müşteriler ile iletişimi sağlam tutmak da satışları arttıran bir diğer detay arasında yer alıyor.

Müşterilerin, ürünler ile ilgili merak ettikleri tüm detayları açıklayıcı bir şekilde anlatman, müşterilerin farklı firmalar yerine seni tercih etmesini sağlayacaktır.

AliExpress ile Dropshipping işine henüz yeni başladıysan bu makale sayesinde satışlarını artırmak için atman gereken tüm adımlar hakkında detaylı bilgiler alabilirsin.

Ayrıca farklı sektörlerde yıllardan bu yana çalışan ve tüm pazarı yakından takip eden danışmanlar yer almaktadır. Bu sayede dilediğin zaman merak ettiğin tüm konular hakkında detaylı bilgilere de erişebilirsin

AliExpress’de Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

AliExpress Dropshipping şirketin için tüm kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra sıra siteye ürün eklemeye geliyor. Bu noktada dikkat etmen gereken farklı birkaç nokta bulunuyor.

Öncelikle satışını yaptığın ürünler için kendi görsellerini ve açıklamalarını oluşturman, Google gibi arama motorlarında önceliğin senin ürünlerine verilmesini sağlayacaktır.

AliExpress’de satılan ürünlerde genellikle aynı ya da benzer görseller kullanılmaktadır. Ancak görseller üzerinde yapacağın ufak değişiklikler bile arama motorlarının gözünde ürünün değerini arttıracaktır.

Ürün açıklamaları ise genellikle ihmal edilen noktalardan bir tanesidir. Ürün açıklamalarını yeniden yazarak, ürünün Google’da üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsin.

Dropshipping ile satılan ürünlerin fiyatlarını istediğin gibi yeniden planlayabilirsin. Ancak fiyatların piyasanın çok üzerinde olması ürünün pahalı olduğu için alınmamasına, çok uygun olması ise kar oranını düşürdüğü için kazancını azaltacaktır.

Bu nedenle her zaman piyasa ortalamasında fiyatlar üzerinden gitmeli ve ürünün tercih edilebilirliğini farklı yönlerden desteklemelisin. 

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın