AliExpress’te Satış Yapmak – Nasıl Satıcı Olunur?

İnternet üzerinden satış yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında AliExpress yer alıyor. AliExpress üzerinden kendi ürünlerini satabileceğin gibi farklı üreticilerin ürettiği ürünleri, depolamaya ihtiyacınız olmadan da satabilirsin.

Dropshipping sistemi sayesinde satışını yapmak istediğin ürün için direkt olarak üretici firma ile iletişime geçerek kendi ürününmüş gibi satış yapabilir ve bu ürün üzerinden para kazanabilirsin. Peki, AliExpress’te satış yapmak için hangi adımları uygulamak gerekiyor?

AliExpress’te Satıcı Olmak

Kısa sürede yüksek kazançlar elde etmek için AliExpress satıcı olmak en yaygın tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.

AliExpress’in milyonlarca kullanıcısının olması ve ürün çeşitliliğinin oldukça geniş olması, satıcıların bu kadar tercih etmesinin en temel nedenidir.

AliExpress üzerinde direkt olarak üreticilerin satış yapmasının yanı sıra Dropshipping yöntemi ile üreticilerin envanterleri üzerinden satış yapmak da mümkün.

Bu sayede fiziksel olarak ürünlere sahip olmadan sadece kendi firma profiline satış yaptığın ürünleri ekleyerek, satışlara başlayabilirsin. 

Aliexpress Dropshipping yöntemine başvuran kişiler ilk olarak “AliExpress nasıl satıcı olunur” sorusuna yanıt arıyor. AliExpress’te satıcı olmak için izlemen gereken farklı birkaç nokta bulunuyor. 

AliExpress’te Hesap Açarken Hangi Belgeler Gerekiyor?

aliexpresste satis yapmak 1
AliExpress’te Satış Yapmak

AliExpress platformuna kayıt olmak ve üyelik açmak tamamen ücretsizdir. Fakat AliExpress platformunda satıcı olabilmek için bir şirkete sahip olmanız gerekmektedir. Üye olurken ilk adımda hangi ülkede iş yaptığınızı belirtmeniz gerekir.

E-posta adresinizi girip şifreniz belirledikten sonra e-posta adresinizi onaylamanız gerekir.

Sonraki adımda şirket türünüzü seçmeniz ve gerekli belgeleri yüklemeniz gerekmektedir. Bu belgeler:

  1. Vergi Kimlik Numarası
  2. Şirket Bilgileri (Ticari Sicil Gazetesi, Ticaret Odası Kayıt, Vergi Levhası)
  3. Şirketin Yasal Temsilcilerinin Bilgileri, İmza Sirküleri

Gerekli bilgileri sisteme kaydettikten sonra başvurunuz değerlendirmeye alır. AliExpress yetkilileri başvurunuzu inceleyip tahmini 2 gün içerisinde platforma kaydettiğiniz e-posta adresi üzerinden dönüş yapacaktır. 

AliExpress’te Satış Yapmak İçin Ücret Ödemek Gerekiyor mu?

AliExpress’te satış yapmak istiyorsan, mağaza hesabı oluşturmalısın. AliExpress’te mağaza oluşturmak ücretsizdir. Fakat mağaza açabilmek için bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi bir şirketiniz olması gerekiyor.

AliExpresste ürün listelemek için mağazanız olması gerekir. Mağazanız açıldıktan sonra ürünlerini ücretsiz olarak listeleyebilirsiniz. Mağaza açmak ya da ürün listelemek için hiçbir ücret ödemezsin. 

AliExpress’in Ücretli Üyelikleri Nelerdir?

AliExpress’te 50’den fazla ürün satışı yapmak istiyorsan, bunun için kendine profesyonel bir mağaza hesabı oluşturmalısın.

AliExpress’in sunduğu gold üyelik, kişilerin mağaza hesabına istediği kadar ürün eklemesine imkan sağlıyor.

Bu sayede binlerce farklı firma üzerinden alacağın Dropshipping ürünlerinin satışını tek bir hesap üzerinden gerçekleştirebilirsin. 

AliExpress gold üyelik ücretleri yıldan yıla değişiklik gösterebileceği için net fiyatlar için firma ile iletişime geçmen gerekiyor.

Ancak hangi paketi satın alman gerektiğini bilmiyorsan Experlize danışmanları ile iletişime geçebilirsin.

Experlize’da hizmet veren uzman danışmanlar, satış yapacağın ürün kapasitesine bağlı olarak hangi paketi seçmen gerektiğinden, ürünleri ekleme ve satış yapma aşamasına kadar tüm adımlarda sana yardımcı olacaktır.

AliExpress’in Komisyon Oranları Nedir?

AliExpress’te diğer tüm Marketplace platformlarında olduğu gibi komisyon almaktadır. Alınan komisyonlar firmanın kazancının temelini oluşturuyor. AliExpress’te yaptığınız tüm satışlardan %5 ila %8 arasında komisyon alınmaktadır.

Dropshipping ile kazanç sağlamak istiyorsan, vereceğiniz komisyon oranlarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sektör ortalamasına bakıldığında AliExpress’in komisyon oranları çok daha düşüktür. Bu avantajdan faydalanarak daha çok satış yapabilirsiniz. 

AliExpress Kargo Ücretleri

AliExpress Kargo
AliExpress Kargo

AliExpress’te dünyanın tüm ülkelerine satışlar yapılmaktadır. Bu nedenle yurt dışına göndereceğiniz ürünlerin iyi paketlenmesi ve güvenilir firmalar ile taşınması gerekiyor.

Kargo ücretleri satış yaptığınız ürünün sayfasında açıkça belirtilmelidir. Ürünlerin kargo fiyatları alıcı tarafından ödenebileceği gibi satıcı tarafından da ödenebiliyor. 

Oluşturduğun firma sayfasında, anlaşma yapacağın kargo firmalarına yer vermen ve tüm kargo seçeneklerinin alıcıya ne kadara mal olacağını belirtmen gerekiyor.

Ancak AliExpress’te net bir kargo fiyatlandırması bulunmadığı için firmanız adına kargo firmaları ile anlaşma yapmanız ve fiyat almanız gerekiyor

Bu adımda AliExpress ile anlaşmalı e-lojistik çözüm ortaklarıyla beraber çalışarak hem avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz hem de ürünlerinizi güvenle yollayabilirsiniz. 

Gönderdiğin ürünlerin farklı ülkelere girişi sırasında yaşanabilecek fiyat artışlarını da göz önünde bulundurman gerekiyor.

Farklı ülkelerin, farklı gümrük şartları olduğu için gönderim yapacağın ülkelere göre kargo fiyatlarını ayarlaman kar oranını artırma konusunda büyük önem taşıyor.

AliExpress’te Satış Yaparken Vergi Ödeniyor mu?

AliExpress üzerinden satış yapacak kişilerin, bağlı oldukları devlete vergi ödemesi gerekiyor. Yapılan tüm satışlar, faturalandırılmalıdır. AliExpress üzerinden yapılan satışlar mikro ihracat kapsamında olduğu sürece %0 KDV ile fatura kesilerek gönderilmelidir.

Mikro ihracat kapsamında yapılan yurt dışı satışlar KDV’den muaftır. Fakat devlete gelir vergisi ödenmesi gerekmektedir.

Ancak Dropshipping sisteminde satışların farklı ülke üzerinden gerçekleştirilmesi, vergi sisteminin de değişmesine neden oluyor. Bu nedenle yapacağın satışların kapsamına göre ne kadar vergi ödemen gerektiği konusunda bir Experlize uzmanına başvurman daha doğru olacaktır.

Experlize’de hizmet veren tüm uzmanlar danışmanlar, Dropshipping ve diğer internetten satış üzerine yaşadığın sorunlara destek vermek için çalışıyor.

AliExpress’te Fatura Kesmek Gerekiyor mu?

AliExpress üzerinden yapılan tüm satışlara fatura kesmek gerekiyor. Bu nedenle internet üzerinden yapacağın satışlarda alıcı firma ya da kişi adına fatura kesmen ve ürünle birlikte bu faturayı da göndermen gerekiyor.

Satışını yaptığın ürünün kapsamına göre ücretsiz iade koşulları da olacağı için faturaların ürün ile birlikte fiziksel ya da e-mail olarak gönderilmesi gerekiyor. Ayrıca çoğu lojistik çözüm ortağı şirket, ürün gönderilerini faturasız kabul etmiyor.

AliExpress’te Satışları Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

AliExpress üzerinde binlerce farklı satıcı olması, platformun yüksek bir rekabete sahip olmasına neden oluyor. Bu nedenle satışlarını arttırmak için satışını yaptığın ürünlerin görsellerine ve SEO çalışmalarına önem vermen gerekiyor.

AliExpress’te çeşitli reklam paketleri satın alabileceğin gibi sattığın ürünlerin görsellerini daha ilgi çekici hale getirdikten sonra, uygun ürün açıklamaları ile de satışını yaptığın ürünleri markette ön plana çıkarabilirsin.

Satıcı firmalar genellikle ürünlerinin görsel çalışmalarına ve SEO uyumuna dikkat etmez.

Bu nedenle Dropshipping yönteminde daha yüksek tutarlarda para kazanmak için firmalardan satışı için izin aldığın ürünlerin görsellerini daha ilgi çekici hale getirerek satış sayfana ekleyebilirsin.

Böylece müşteriler, daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen senin firmanın sattığı ürünleri tercih edecektir.

AliExpress’te bir hesap oluşturduktan sonra hala satışların istediğin miktarda değilse, Experlize ile iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsin.

Experlize uzmanları, yıllardan bu yana sektörde verdiği hizmetler ile birlikte firmanın satışlarının yükselmesinde yardımcı olacaktır.

Experlize’de aklına gelen her türlü sorun için haftanın 7 günü 24 saat boyunca canlı destek alabilirsin.

AliExpress uzmanına ihtiyacın varsa Experlize senin yanında! Aliexpress satışları, dropshipping gibi bir çok sorununa çözüm bulabileceğin uzmanlar bir tıkla yanında!

Aradığın Tecrübe Experlize ile Yanında!

AliExpress’te e-Ticaret Altyapısının Önemi

AliExpress’te satış yapmak istiyorsanız, ürün takibi için profesyonel bir altyapı kullanmanız gerekiyor. Satışların takibini ve kargo sürecini yönetmek ilk bakışta kolay gibi görünse de satışların arttıkça bu takibi yapmak da zorlaşacaktır.

Bu nedenle özellikle Dropshipping ile satışlarda, firmanıza gelen siparişlerin üretici firmaya yönlendirilmesi ve ürünlerin alıcıya ulaştırılması için profesyonel altyapılar kullanarak süreci kolaylaştırabilirsin.

Böylece fazladan zahmete girmeden ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsin.

Kullandığınız altyapı sisteminde dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise SEO optimizasyonudur.

Ürünlerine uygulanması gereken tüm SEO çalışmalarının tek bir platform üzerinden gerçekleştirilebiliyor olması, ilerleyen dönemlerde satışlarını arttırmak için oldukça önemlidir. 

Altyapı tercihi yaparken, kargo takibini kolayca gerçekleştirebileceğin platformlara yönelmen satışını senin yaptığın ürünlerin gönderimi konusunda oldukça önemlidir.

Böylece AliExpress üzerinden satış yaptığın anda, anlaşmalı kargo firmasına bildirim gidecek ve ürünün satın alındıktan birkaç saat sonra yola çıkacaktır.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın