Çalışan Bağlılığını Artırmanın Yolları

Türkiye’de çalışanların yüzde 70'i işlerinden hiç memnun değil ya da sonradan memnuniyetini kaybetmiş. Çalışanların memnun olduğu bir iş ortamında, işletmelerin karı ve müşteri sayısının arttığı da bilinen bir gerçek.

Ülkede çalışan memnuniyetsizliği had safhaya ulaşmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de çalışanların %70’i işlerinden hiç memnun değil ya da sonradan memnuniyetini kaybetmiş. Çalışanların memnun olduğu bir iş ortamında, işletmelerin karı ve müşteri sayısının arttığı da bilinen bir gerçek.

Peki, çalışanları nasıl memnun etmek gerekir? Sorunun çözümü için çeşitli yazılımlar, danışmanlar, terapi programları ve farklı çözümler öneren yaklaşımlar vardır fakat çalışan memnuniyetini artırmada, basit ve ucuz yöntemleri gözden kaçırmamak gerekir. Bu nedenle, aşağıdaki basit fakat etkili yöntemleri deneyin.

İşe En Tepedekilerden Başlayın

Şirketlerin yapabileceği, en etkili memnun etme yöntemi “liderini takip et” dir. Çalışanlar öncelikle, liderlerinin kendilerinden beklenildiği şekilde davranmalarını ve kendilerinden beklenilen özellikleri taşımalarını isterler. Liderlerin istenilen davranışı sergilediği şirketlerde, çalışanların işlerinden memnun olma oranı diğerlerine göre %55 daha fazladır. Ayrıca %53 oranında işlerine daha fazla konsantre olurlar ve istifa etme oranları da o derece azalır.

Şeffaf Olun

Yönetimin şeffaflığı %94 oranında, çalışan mutluluğu ile yakından alakalıdır. Çalışanlara güvenerek onlardan hassas bilgileri gizlememek, onların şirkete bağlılıklarını artırır ve uzlaşmacı bir ekip ruhu oluşmasına neden olur. Böylelikle benden çok biz havası yaratılır.

Teşekkür Edin

Bu basit bir şeydir ama büyük şirketlerde çoğunlukla gözden kaçar. Yönetim tarafından fark edilmek ve kabul görmek, çalışanların şirkete güvenmelerini sağlar ve şirkete bağlılıklarını artırarak çalışma ortamında pozitif enerji yaratır. Çalışanlarına destek yöneticilere sahip şirketlerde, çalışanlar diğerlerine oranla 1,3 kat şirketlerinde kalmaya meyillidirler ve çok büyük bir oranda işlerinden daha memnundurlar.

çalışan bağlılığı güven
çalışan bağlılığı nasıl artırılır

Güvenilir Olun

Şirketler insanlardan oluşur. Ürünlerden, makinelerden ya da varlıklardan değil. Çalışanlarla yöneticiler arasında kurulan samimi ilişkiler, çalışanlar arasında güven telkin eder ve bir dostluk ortamı oluşmasına neden olur. Yapılan bir çalışmaya göre, insani yönü kuvvetli yöneticilerin, çalışanlar üzerinde etkisi büyük oluyor.

Belirli Karakter ve Davranış Özellikleri Edinin

Deneyim ve eğitim, iş yerindeki performansı garantilemez. Davranışları kötüyse en yetenekli çalışan bile başarısız olur. Bazı çalışanlar sırf bu nedenle işlerinden memnun değildir. Çalışanlarınıza doğru şekilde davranın ve buna yönelik olarak kişilik özelliklerinizi geliştirin. Bunun için yöneticilerinizin eğitim almasını sağlayın.

Çalışan bağlılığı çok önemli bir faktördür ve bu konuyu uzmanlara danışmak sizin iç dinamikleriniz için oldukça yararlı bir adımdır.

Online danışmanlık platformu Experlize ile alanında profesyonel danışmanlarla çalışan bağlılığı konusunda uzman yardımı alabilirsiniz.

bir yorum bırakın