Danışmanlık Nedir? 10 Adımda Doğru Danışman Nasıl Seçilir?

Danışmanlık, özellikle internet ortamının gelişmeye başlaması ile birlikte sıkça karşılaştığımız bir meslek. Danışmanlık mesleğinin gelişmesi ve her geçen gün daha büyük önem kazanması ile birlikte, gerek şirket kurma ve şirket geliştirme ile ilgili adımlarda, gerekse internet ortamında ürün yönetimi ve müşteri potansiyelini artırma konusunda profesyonel destek alınabiliyor. Sen de şirketin ile ilgili karşı karşıya kaldığın herhangi bir sorunda, uzman danışmanlardan destek alabilir, sorunun çözüm aşamasına kolayca geçebilirsin. Peki danışmanlık nedir ve avantajları nelerdir?

Danışmanlık Nedir?

Danışmanlık

Danışmanlık, genel olarak çeşitli pazarlarda kişilerden profesyonel destek alınmasını kapsamaktadır. Her ne kadar tüm alanlarda gelişmeler yaşansa da danışmanların tam olarak ne iş yaptığı ve neden danışmanlara ihtiyaç olduğu sorgulanıyor. 

Günümüz teknolojisinde yaşanan gelişmeler ile birlikte kurumsal firmaların internet ortamına geçişi ve çeşitli hibe programlarından faydalanmak için uzman danışmanlara ihtiyaç duyuluyor. Danışmanlar aracılığı ile sen de şirketinin ihtiyacı olan tüm desteği alabilir, kısa süre içerisine şirket faaliyetlerinde gelişme elde edebilirsin. 

Danışmanlık Hizmetleri Neleri Kapsıyor? Danışmanlık Sözleşmesi Nedir?

Danışmanlık, en genel ifadesi ile özel alanlarda uzmanlaşmış kişi ya da kurumların bilgisinden faydalanarak şirketlerin kendini geliştirmesidir. Bu nedenle özellikle kritik kararlar alınırken, konunun uzmanı olan bir danışmandan destek alınması en doğru tercih olacaktır. Danışmanlık sözleşmesi yapılırken, hizmet alınan danışmanın tarafsızlık ilkesine bağlı kalması esas alınmaktadır. Danışmanlardan alınan hizmetlerin direkt olarak şirket çıkarlarını gözetmesi gerekmektedir. 

Danışman Olmak İçin Neler Gerekiyor?

Danışmanlık, gelişen teknolojik imkanlar ve dijital değişimler ile birlikte günümüzün en popüler mesleklerinden biri haline geliyor. Bununla birlikte danışman olmak isteyen kişilerin sayısı da artış gösteriyor. Peki, danışman nasıl olunur ve danışman olmak için şartlar nelerdir?

Danışman olmak istiyorsan, öncelikle belirli bir alanda uzman sayılabilecek düzeyde bilgi sahibi olman gerekiyor. Başka bir deyişle, çeşitli firmaların senin alanında atacakları adımlarda, senin bilgine ihtiyaç duyması gerekiyor. Sahip olman gereken bilgi düzeyini belirleyecek bir kriter olmadığı için alanın üzerine aldığın eğitimleri ve geçmişte yaptığın çalışmaları gösteren bir cv hazırlaman bu noktada en büyük yardımcın olacaktır. 

Danışmanlık Şirketlerinden Profesyonel Destek Almak

Danışmanlık şirketleri, genel olarak farklı alanlarda uzmanlaşmış birçok danışmanın aynı platform üzerinden hizmet vermesi ile oluşturulmaktadır. Böylece özellikle kurumsal firmaların tüm alanlarda destek almasına ve daha doğru kararlar vermesine yardımcı olunmaktadır. 

Danışmanlık şirketi aracılığı ile alınan hizmetlerde, farklı danışmanlardan oluşan bir grup kullanılabileceği gibi kendi alanında uzmanlaşmış tek bir uzmandan da destek alabilirsin. Böylece şirketinin tam olarak ihtiyacı olan hizmeti alabilir, kısa sürede zaman tasarrufu elde edebilir ve kazanç sağlayabilirsin.

Danışman Firmalar ile Çalışma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğru Danışmanı Seçmek
Doğru Danışmanı Seçmek

Danışman firmayla çalışma süreci sırasında farklı noktalara dikkat etmen ve şirket planlamasını iyi ayarlaman gerekiyor. Bu sayede aldığın danışmanlık hizmetlerinden üst düzey verim alabilir ve uzun süreli avantajlar elde edebilirsin. Peki, danışmanlık hizmetlerinde hangi adımları izlemen gerekiyor?

İhtiyaçlarını Belirlemek;

Bir danışmana başvurmadan önce şirketinin ihtiyaçlarını net olarak belirlemen gerekiyor. Bu sayede destek alman gereken noktaları belirleyebilir ve zaman kaybı yaşamadan direkt olarak çözüm odaklı çalışmalara başlayabilirsin.

Araştırma Süreci

Danışmana ihtiyacın olan alanları belirledikten sonra, şirketinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bilgi düzeyine sahip danışmanlar ile iletişime geçmek gerekiyor. Bu noktada danışmanların hem sektördeki tecrübelerini hem de aldıkları eğitimi göz önünde bulundurman, daha profesyonel hizmet almanı sağlayacaktır. 

Hizmet Detayları;

İletişime geçtiğiniz danışman ile şirketinizin gelecek planları ve hedefleri üzerine görüşmeler yaparak tam olarak ne istediğini danışmana ya da firmaya belirtmen gerekiyor. Bunun ardından danışmanlar şirketinizin tam olarak hangi alanda, ne gibi çözümlere ihtiyacı olduğu hakkında fikir sahibi olacaktır.

Teklifler ve Seçim Aşaması

Beklentilerin hakkında danışmanlar ile iletişime geçtikten sonra sektör üzerinde yapılan araştırmalar ile birlikte, danışman firmalar tarafından çeşitli çözüm teklifleri ve mali hesaplamalar yapılacaktır. Bunun ardından şirketine en uygun çözümü seçebilir ve imzalanan sözleşme ile birlikte planların uygulamasına geçilir.

Sonuçlandırma

Sözleşme yapıldıktan sonra danışmanlar belirlenen süre boyunca şirketinin ihtiyacı olan tüm çalışmaları yürütecektir. Sürenin sonunda ise toplam hizmet raporları şirket yöneticilerine sunulmaktadır.

Online Danışmanlık Nedir?

Online danışmanlık hizmetleri genel olarak şirketinin internet üzerinden verdiği hizmetlerin bir danışman tarafından denetlenmesi ve satışların ya da çeşitli hizmetlerin geliştirilmesi için çalışmaların uygulamaya konulmasıdır. 

Online danışmanlık hizmetleri genel olarak internet üzerinden hizmet veren firmanın çeşitli Marketplace firmalarındaki tüm başarılarını inceleyerek bu başarıyı arttırmak üzerine yürütülmesi gereken çalışmaların planlanmasını kapsar. Kendine şirket planlaması yapmakta zorlanıyorsan, internet üzerinden hizmet veren şirketin için iş planını iyileştirmeye yönelik çeşitli stratejiler belirlemek için online danışmanlardan destek alabilirsin. 

Online Danışmanlığın Avantajları Nelerdir?

Marketplace

Özellikle AliExpress, Amazon ve eBay gibi Marketplace platformlarında markanı öne çıkartmak ve satışlarını arttırmak uzun süre alan bir süreçtir. Bu nedenle iyi planlama yapılması ve ürün planlamasında tüm detayların incelenmesi gereklidir.

Online danışmanlar, Marketplace platformları üzerinde yıllardan bu yana edindiği deneyimler ile birlikte sana en iyi hizmeti sunuyor. Bu sayede herhangi bir Marketplace platformunda ürün satışlarını arttırmak için atman gereken tüm adımlar hakkında danışmanlardan hizmet alabilirsin. 

Online danışmanlar aracılığı ile şirketinin internet üzerinde satışlarını arttırmaya yardımcı olacak SEO ve SEM çalışmaları hakkında da detaylı hizmetler alabilirsin. Özellikle ürün açıklamalarının hem daha dikkat çekici hem de Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmaya yönelik şekilde tasarlanmasını sağlayabilir, bu sayede çok daha kısa sürede yüksek müşteri kitlesine erişebilirsin.

Experlize Danışmanlık Hizmetleri ile Şirketinin Tüm İhtiyaçlarını Karşıla

Experlize

Experlize, yıllardan bu yana danışmanlık sektöründe verdiği hizmetler ile birlikte tüm alanlarda şirketlere profesyonel hizmetler sunuyor. Online danışmanlık alanında hizmet veren onlarca farklı profesyonel danışman arasından, kendi Marketplace platformunda uzman danışmanlar ile iletişime geçerek kendine en uygun hizmeti alabilirsin. 

Experlize’de tüm şirketlere hizmet veren onlarca farklı danışman çalışıyor. Bu sayede şirketin hangi alanda hizmet veriyor olursa olsun, kendine profesyonel destek alabilirsin. AliExpress gibi rekabetin çok yüksek olduğu, ürün görsellerinin ve SEO çalışmalarının yüksek önem kazandığı platformlarda satışlarını arttırmak için hangi adımları izlemen gerektiği konusunda hizmet alabilirsin. 

Yeni şirket kurmak istiyor, ancak hangi adımları izlemen gerektiği konusunda desteğe ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan çeşitli Marketplace üzerinde uzman danışman kadrosu ile hizmet veren Experlize’den destek alabilirsin. Sadece aklına takılan sorularda değil, aynı zamanda detaylı planlama ve uygulama hizmetleri sayesinde online platformlarda markanı geliştirmek için izlemen gereken adımlar konusunda da kendine

Experlize sayesinde bir yol çizebilir ve uygulamaya koyabilirsin. Online platformlarda izlemen gereken adımlar konusunda detaylı görüşmeler yapabilir ve yapacağın sözleşmelerle birlikte bu planları uygulamaya geçirebilirsin. 

Çeşitli Marketplace platformlarında yapılan rakip analizi çalışmaları ile birlikte, seninle aynı sektörde hizmet veren rakip firmaların hangi adımları izlediği hakkında bilgi edinebilirsin. Böylece aynı alanda ürün satışı yapan firmaların olumlu ve olumsuz geri dönüşler aldığı adımları önceden inceleyerek bu adımlara yönelik yeni çalışmalar planlayabilirsin. Danışmanlık hizmetleri üzerine detaylı bilgiler almak için Experlize müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir, şirketinin tüm ihtiyaçlarına online çözümler bulabilirsin.

bir yorum bırakın