Dijital Dönüşüm Nedir ve Entegrasyon Süreçleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte gerek internet üzerinden gerekse kendi şubeleri üzerinden hizmet veren firmalar, dijitalleşme sürecine uyum sağlayarak platformlarını internet ortamında güçlendirmeye başlıyor. Bu süreç içerisinde sen de şirketinin güçlü bir pozisyonda kalmasını istiyorsan işletmenizi dijitale dönüştürme adımlarını iyi takip etmen ve firmana uyarlaman gerekiyor. Peki, dijital dönüşüm nedir ve firmalara nasıl avantajlar sunuyor?

Dijital Dönüşüm Nedir?

dijital-dönüşüm-nedir

Dijital dönüşüm genel olarak gelişen teknolojinin yardımı ile şirketlerin zaman ve para tasarrufu yapmasıdır. Bu dönüşümler ile birlikte firmaların verdiği hizmetler bilgi teknolojilerinin kullanımı ile birlikte elektronik ortamlara taşınıyor. 

Günümüzde direkt olarak mağazalardan yapılan satışların yanında internet üzerinden yapılan satışların yeri oldukça büyük. Bu sayede firmaların da satışlarını arttırmak için internet üzerinde hizmet vermeye başlaması ve daha çok müşteriye hitap etmesi gerekiyor. Sadece sunulan ürün ve hizmetlerin internet üzerinden sunulması değil, aynı zamanda dijitale dönüşüm sonucunda çeşitli şirket evraklarının da kağıt ve dosyalar yerine dijital ortamda depolanmasını kapsıyor. 

Dijital Dönüşüm Entegrasyon Süreçlerinde Kullanılan Ürünler Nelerdir?

dijital-donusum-entegrasyon-süreçleri-kullanilan-urunler

Dijital dönüşüm entegrasyon süreçleri gensel olarak sunulan tüm ürün ve hizmetlerin internet ortamına taşınmasını kapsıyor. Kağıt faturaların dijital ortama aktarılmasında e-fatura ya da e-arşiv uygulamalarının kullanılması, yevmiye defteri ve ıslak imzaların yerine ise e-defter ve e-imzaların kullanılması gerekiyor. 

Şirketinin verdiği tüm hizmetlerin ise e-devlet üzerinden hizmet vermesi gerekiyor. Bu sayede hem işlemlerinde kolaylaşma sağlanıyor ve fiziki ortamda hizmet beklemek yerine işlemler için sıra beklemene gerek kalmıyor. 

Dijital Dönüşüm Hangi Firmaları Kapsıyor?

Dijital dönüşüm genel olarak tüm firmaları kapsamaktadır. Spesifik olarak bir hizmet kapsamı ya da ürün bulunmadığı için dijitale dönüşüm sürecinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak isteyen tüm firmalar bu sürece dahil olabiliyor. 

Dijital Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

Dijitale dönüşüm, genel olarak firmaların zaman ve para tasarrufu elde etmesini sağlıyor. Bu nedenle çeşitli alanlarda tasarruf sağlamak ve kazancını arttırmak isteyen tüm firmaların dijitale dönüşüm sürecine katılması gerekiyor. İşletmeniz veya organizasyonuzda zaman ve proje yönetimini daha iyi yapabilmek açısından agile metodolojisini uygulayabilirsin.

Dijitale dönüşüm ile birlikte, normalde kağıt ve posta gibi verilerin gönderilmesi ve düzenlenmesi için yüksek zaman gerekirken, bu hizmetlerin internet ortamına taşınması yüksek düzeyde zaman tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda kağıt evrakların depolanması için gereken alandan da tasarruf sağlanması depolama masraflarının önüne geçmesini sağlıyor. 

Dijital ortama geçiş ile birlikte şirketine ait tüm verilerin daha net bir şekilde ortaya çıkması sağlanıyor. Bu sayede kurduğun şirketin tüm mali gelir ve giderlerini sadece birkaç dakika içerisinde kontrol edebilir, izlediğin şirket politikalarına bağlı olarak ne kadar doğru bir yol izlediğini anlayabilirsin.

Dijital dönüşüm beraberinde C2C gibi yeni iş modellerini getirdiğini de söyleyebiliriz. Sende C2C hakkında detaylı bilgi almak istiyorsan makalemizi okuyabilirsin.

Dijital Transformasyon nedir ve Dijital Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir adlı yazımızdan dijital transformasyon hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dijital Dönüşüm Danışmanlığının Avantajları

Dijitale dönüşüm sürecine henüz yeni başladıysanız, bu noktada bir uzmandan destek alman gerekiyor. Dijital dönüşüm danışmanlığı sayesinde sen de şirketini dijital ortama taşırken karşılaştığın tüm sorunlar hakkında uzman desteği alabilirsin. Böylece şirketinin tüm evrak ve hizmetlerini dijital ortama aktarırken karşılaşılan sorunlara anlık çözümler elde edebilirsin.

Experlize bünyesinde şirketlere çeşitli alanlarda profesyonel destek hizmetleri sunuluyor. Bu sayede sen de dijital dönüşüm entegrasyon sürecinde karşılaştığın tüm sorunları bir uzman yardımı ile kısa sürede çözebilirsin. 

Dijitale dönüşümün tüm detayları hakkında sormak istediğin tüm sorular için ise Experlize bünyesinde hizmet veren onlarca farklı danışman aracılığı ile çözüme kavuşturabilirsin. Haftanın 7 günü, 24 saat boyunca hizmet veren Experlize sayesinde gerek şirket kurma ve geliştirme aşamalarında, gerekse internet platformunda ürün satışı ve dijitale dönüşüm alanında profesyonel destek alabilirsin.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın