Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, çevrimiçi pazarlama, internet reklamcılığı… adına ne derseniz deyin, şirketinizi çevrimiçi pazarlamak bugünlerde çok önemli.

Dijital pazarlama, çevrimiçi pazarlama, internet reklamcılığı… adına ne derseniz deyin, şirketinizi çevrimiçi pazarlamak bugünlerde çok önemli. Ne de olsa, internet kullanımı son on yılda ikiye katlandı ve bu değişim insanların ürün satın alma ve işletmelerle etkileşimini büyük ölçüde etkiledi.

Dijital pazarlama başka bir pazarlama türü gibidir – potansiyel müşterilerinize bağlanmanın ve onları etkilemenin bir yoludur. Asıl fark, bu müşterilere çevrimiçi olarak bağlanmanız ve onları etkilemenizdir. Temel olarak, dijital pazarlama herhangi bir çevrimiçi pazarlama girişimini veya varlığını ifade eder. E – posta pazarlaması, tıklama başına ödeme reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması ve hatta blog oluşturma, dijital pazarlamanın mükemmel örnekleridir.

Dijital pazarlamayı yapmak için bazı yollar izlenmektedir. Bunun ilk adımı ulaşılabilir olmaktır. İnsanların arama motorlarında yaptıkları aramada sonuç sayfalarının üst sıralarında olmak başlangıç için çok önemlidir. İnsanların tercih etmesinde en büyük etken budur. Bu yüzden sayfanızı buna göre optimize etmeniz gerekmektedir.

İkinci adım olarak yapılması gereken insanların istekleri doğrultusunda içerik oluşturmaktır. İnsanlar sayfanıza ulaştığında beklentileri karşılayabilmek çok büyük bir önem arz etmektedir.

İçerikleri oluşturduktan sonra bunun alıcıya tanıtılması, kişinin kafasındaki soru işaretlerini sunumla kaldırmak gerekmektedir. Böylece potansiyel müşteri kazanmaya başlanılmaktadır.

dijital pazarlama mailing
dijital pazarlama ads

Inbound pazarlama bu yöntemlere dahil edilebilmektedir. Çevrimiçi içeriği kullanan müşterileri ürününüzü almaya teşvik eden ve içeriğinizi sevdirmek için huni yaklaşımı ile daraltarak sonuca ulaşmanızı sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca çeşitli reklam şirketleri ile çeşitli anlaşmalar sağlayarak sanal ortamda ulaşılabilirliği arttırabilmektesiniz. Örnek olarak ise Google Adwords’u verebiliriz.

Önemli notlardan biri de müşterilerle iletişim halinde olmaktır. Bunun için Mail Marketing kullanılabilmektedir. Mail Marketing sayesinde çeşitli bilgilendirmeler yapabilir, kampanyaları ve promosyonları müşterilere ulaştırabilirsiniz. Ayrıca insanları işletmenizin Web sitesine yönlendirmenize yardım sağlamaktadır. Bu yöntemi Online PR çalışmaları ile destekleyip önemli bir seviyede başarı yakalayabilir hem müşteri hem kazanç artışında çok büyük bir yol aşabilirsiniz.

Dijital pazarlama hakkında merak ettiğiniz tüm soruları Experlize‘ın danışmanlarına sorabilir, online danışmanlık alabilirsiniz.

bir yorum bırakın