Dijital Pazarlama Stratejilerini Kullanarak Satışları Artırmak

Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte artık tüm firmaların internet üzerinden hizmet veren çeşitli platformları bulunuyor. Bununla birlikte direkt olarak AliExpress, Amazon ve Trendyol gibi çeşitli Marketplace platformları üzerinden satış yapanların sayısı da artmaya devam ediyor. İnternet üzerinden ürün satışı yapmak istiyorsan, ürünlerinin daha dikkat çekici, belirgin açıklama ve görsellere sahip dijital pazarlama stratejileri gerekiyor. 

Dijital pazarlama stratejileri ile satışları artırmak için tercih edilebilecek farklı birkaç yöntem bulunuyor. Bu sayede sen de internet üzerinden yaptığın satışları kısa süre içerisinde arttırabilir, kar etmeye başlayabilirsin.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejileri arasında ilk dikkat çeken nokta reklam görsellerinin markayı yansıtması ve hedef kitlenin dikkatini çekmesidir. Oluşturacağın reklam görsellerinde mümkün olduğu kadar hedef kitlenin ilgisini uyandıracak detaylara yer vermen, satışlarının artmasına yardımcı olacaktır. Oluşturacağın görseller her müşteride aynı duyguları yansıtmayacağı için öncelikle hedef kitlene odaklanman daha yardımcı olacaktır. Ürün ve reklam görsellerini doğru planlamak, uzun dönemlerde birim başına maliyetlerde azalma ve satışta artış sağlayacaktır.

1. Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi

Dijital Pazarlama Teknikleri
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi

Hedef kitle analizi yapmak, dijital pazarlama stratejilerinin temelini oluşturuyor. Satış yapacağın hedef kitle üzerine analizleri yaparken, buna uygun reklamlara ve görsellere yönelmen gerekiyor. Satışını yaptığın ürün sadece gençlere hitap ediyorsa, yaş grubu bu kriterlere uymayan kişilerin kullandığı sosyal medya platformlarına ya da çeşitli bölgelere reklam vermek, sadece maliyetlerini arttıracaktır. Bunun yerine daha doğru kanallar üzerinden reklam vererek reklamlarının direkt olarak hedef kitlene ulaşmasını sağlayabilirsin. 

Hedef kitle analizi yaparken, dijital pazarlama uzmanı ile iletişime geçerek destek alman daha doğru olacaktır. Böylece hedef kitlene ve sektöre uygun reklamlar ve ürün görselleri oluşturabilir, satışlarının birkaç ay içerisinde katlanarak artmasını sağlayabilirsin.

2. Satış Kanallarının Dijital Pazarlamada Önemi

Dijital pazarlama tekniklerinde bulunan en önemli noktalarından bir tanesi de satış kanallarını belirlemektir. Satış kanalları genel olarak ürünlerin sergilendiği ve satışlarının gerçekleştirildiği tüm platformlardır. AliExpress ve çeşitli Marketplace platformları bu noktada başlangıç için iyi olabilir. 

AliExpress ve benzeri platformlar üzerinden ürün satışı yapmak istiyorsan tercih edebileceğin farklı seçenekler bulunuyor. Üretici olarak bir ürünün satışını yapmak istiyorsan, kendine bir mağaza hesabı oluşturma satışlarının yükselmesi için daha avantajlı olacaktır. Normal kullanıcı profilleri ile AliExpress üzerinden 50 adede kadar ürün satışı yapılabiliyor. Ancak mağaza hesabı açarsan, sınırsız ürün ekleme özelliği kazanabilirsin. 

Kendi ürünlerinin satışını yapabileceğin gibi bu platformlar üzerinden Dropshipping ile farklı üreticilerin ürünlerinin satışını yaparak da para kazanabilirsin. Ancak bunun için öncelikle üretici firmalar ile iletişime geçerek ürün görselleri ve kargo bilgileri üzerine anlaşma yapman gerekiyor. 

AliExpress ve diğer platformlar üzerinden satış yapmanın yanı sıra farklı sosyal medya platformları üzerinden firman için bir hesap oluşturman ve bu platformlar üzerinden de ürün tanıtımları yapman gerekiyor. Böylece farklı platformlar üzerinden de müşterilerine ulaşabilir ve firma potansiyelini arttırabilirsin. Experlize üzerinde birbirinden farklı alanlarda hizmet veren profesyonel uzmanlar aracılığı ile firman için oluşturacağın sosyal medya hesaplarının yönetimi konusunda ve diğer tüm detaylar hakkında destek alabilirsin.

3. Promosyon Ürünler ile Müşterileri Teşvik Edin

Promosyon ürünler ya da çeşitli indirimler, müşterileri her zaman teşvik eden noktalardan biridir. Bu nedenle belirli bir fiyat üzerinden satın alım yapan müşterilerine ek avantajlar sunman, satışlarının artmasını sağlayacaktır. Ürün tanıtımlarını her ne kadar mükemmel şekilde yönetmiş olsan da görselleri senin görsellerinden daha düşük seviyede olan firmalar sadece promosyon ürünleri ile satış konusunda senin önüne geçebilir. Dijital pazarlama tekniklerine dahil edebileceğimiz promosyon ürünler, müşterilerin sepeti artırmaya yani dolaylı olarak satışları artırmaya yararı olan önemli bir yapıdır.

Firman tarafından sunulan çeşitli avantajların yanı sıra müşterileri işletmeye çekmek için çeşitli promosyonlar hazırlamak, internet ortamında firmanın günden güne daha popüler hale gelmesini sağlayacaktır. 

4. Rakip Analizi 

rakip analizi
Rakip Analizi

Rakip analizi yaparak, aynı sektörde hizmet verdiğin diğer firmaların satışlarını artırmak için hangi adımları attığını takip edebilirsin. Böylece rakiplerin müşterilerin hoşuna giden ya da gitmeyen hamlelerinden örnekler alarak atacağın adımları buna göre planlayabilirsin. Rakiplerinin başarılı hamlelerine benzer avantajlar ya da ürün tanıtımları hazırlayarak kendi satışlarını da artırabileceğin gibi müşterilerden çeşitli alanlarda tepki çeken ve rakiplerinin satışlarının azalmasına neden olan hamleleri göz önünde bulundurarak buna uygun yeni hamleler üretebilirsin.

Experlize uzmanları aracılığı ile hizmet verdiğin sektörde hangi adımları atman gerektiğine dair tüm detaylar hakkında profesyonel destek alabilirsin. Böylece firman internet ortamında henüz yeni olsa da kısa süre içerisinde satışlarını arttırabilirsin.

5. Geçmiş Analizi ile Geleceğini Planla

Firmanın geçmiş verilerini göz önünde bulundurarak gelecek planlaması yapman, firmanın hizmet verdiği sektörde uzun yıllar boyunca tutunmasını sağlayacaktır. Geçmişte izlediğin çeşitli pazarlama faaliyetlerinden alınan geri dönüşleri inceleyerek satışlara ne kadar etkisi olduğunu planlaman ve buna göre yeni gelecek planları hazırlaman gerekiyor. Yapılan satışların miktarı, reklam faaliyetlerine harcanan toplam bütçe gibi tüm verileri inceleyerek kendine profesyonel planlar hazırlayabilirsin.

6. Sosyal Medyanın Dijital Pazarlamada Önemi

sosyal medyanın dijital pazarlamada önemi
Sosyal Medyanın Dijital Pazarlamada Etkisi

Yapılan araştırmalara göre müşteriler internet üzerinde satılan ürünler her ne kadar yüksek avantajlar sunuyor olursa olsun, satış yapan firma hakkında çeşitli araştırmalar yapıldığı yönünde. Bu nedenle özellikle firmana ait sosyal medya hesaplarını sürekli güncel tutman ve olumlu müşteri yorumlarına yer vermen gerekiyor. Sosyal medya hesaplarında verdiğin hizmetlere dair çeşitli görseller paylaşman, satışlarını olumlu etkileyecektir. 

Sosyal Medya Pazarlamanın Dijital Pazarlamaya Etkisi

Yazımızı incelemek için tıklayın!

7. Olumlu Yorumların Satışlara Olan Etkisi

Dijital pazarlama stratejilerinde en önemli noktalarından bir tanesi de müşterilerinden her zaman olumlu yorumlar almaya özen göstermektir. Özellikle AliExpress gibi tüm dünyada hizmet veren Marketplace platformlarında satışını yaptığın ürünlerin altında olumlu müşteri yorumları birikmesi, ilerleyen dönemlerde satışlarının artmasını sağlayacaktır. 

Ürünlerine gelen olumlu yorum sayısını artırmak için hem fiyat hem de kargo yöntemleri ve kargo kalitesi gibi çeşitli noktalara dikkat etmen gerekiyor. Ürünün taşınması sırasında zedelenmemesi ve en kısa sürede müşterinin eline ulaşması, müşterilerin olumlu yorumlar bırakmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte Experlize üzerinden firmanın ürün sayfasında yer alan tüm ürünlerin satışını artırmak için atman gereken adımlar hakkında detaylı yardım alabilirsin. 

8. Markanın Güven Kazanması için Zaman Tanıyın

Oluşturacağın yeni markanın müşterilerin güvenini kazanması genel olarak zaman alan bir süreçtir. Bu nedenle markanın internet üzerinde güven kazanması ve firma değerinin artması için zaman ayırman ve sabırlı olman gerekiyor. Sosyal medya platformlarından her ne kadar reklam vermiş olsanız da müşterilerin markanızdan ürün satın almak için olumlu yorumlara ve çeşitli geri dönüşlere ihtiyacı vardır. 

9. Öncelikli Hedeflerinizi Belirleyin

Oluşturduğunuz firmanın öncelikli olarak hedeflerini belirlemeniz, izleyeceğiniz adımları doğru planlamanızı sağlayacaktır. Firmana internet üzerinden aldığın reklamların sadece beğeni üzerine olması internet üzerinde popülerliğini arttıracaktır. Ancak sadece firma popülerliğini artırmak yerine, aynı zamanda satışları da arttırmaya yönelik içerikler paylaşmak uzun dönemde firmanın satışlarında artış görünmesini sağlayacaktır.

10. Dijital Pazarlama Uzmanları

Dijital pazarlama alanında izlemeniz gereken stratejiler konusunda uzmanlardan destek alman, uzun süreli planlarında daha profesyonel adımlar izlemene yardımcı olacaktır. Experlize üzerinden alacağın hizmetlerde haftanın 7 günü 24 saat boyunca dijital pazarlama stratejileri ve çeşitli araçlar ile satışları artırmak konusunda aklına takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsin.

bir yorum bırakın