Dijital Transformasyon Nedir? Dijital Dönüşüm Nasıl Gerçekleştirilir?

Dijital transformasyon, dijital teknolojileri benimseyerek iş stratejisini veya dijital stratejiyi, modelleri, işlemleri, ürünleri, pazarlama yaklaşımını, hedefleri vb. yenilemek suretiyle iş dünyasının dönüşümüdür. Bu, işin satışını ve büyümesini hızlandırarak uçtan uca çözüm sunan servis yönetim sistemidir.

Dijital dönüşüm her şirket için farklı görüneceğinden, herkes için geçerli olan bir tanımı kesin olarak belirlemek zor olabilir. Bununla birlikte, genel anlamda dijital dönüşümü dijital teknolojinin bir işletmenin tüm alanlarına entegre edilmesi olarak tanımlarız.

İşletmelerin nasıl işlediğine ve müşterilere nasıl değer sunduğuna dair temel değişikliklere neden olur. Bunun ötesinde, organizasyonların sürekli olarak meydan okumasını, sıklıkla denemeyi ve başarısızlıkla rahat etmelerini gerektiren kültürel bir değişiklik. Bu bazen şirketlerin hala tanımlanmış olan kullandıkları yeni uygulamaların lehine kurulduğu, uzun süredir devam eden iş süreçlerinden uzaklaşmak anlamına gelir.

Dijital Transformasyon (Dijital Dönüşüm) Nasıl Gerçekleştirilir?

Yazılım dünyayı ele geçirirken, dijitalleşme hayatta kalma meselesi haline geliyor. Hayatta kalmak için dijital dönüşümü başlatmak isteyen şirketlerin atması gereken temel adımlar ise şunlardır;

  1. Mevcut Dijital Yeteneklerinizi Değerlendirin
  2. Geniş ve Kapsamlı Bir Dijital Yol Haritası Oluşturun
  3. Liderlerinizin Dijital Gelişimini Sağlayın
  4. İş Gücünüzü Dönüşüm İçin Hazırlayın
  5. Dijital Yolculuğunuzu Sürekli Geliştirin
  6. Dönüşümünüz İçin Gerçekçi Bir Bütçe Belirleyin

Sizler için hazırladığımız Dijital dönüşüm ve entegrasyonu makalesinden dijital dönüşüm nedir ve entegrasyon süreçleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dijital Dönüşüme Başlayın

Dijital dönüşüm her boyuttaki şirketlerin hayata geçirmesi gereken en büyük adımlardan biri haline gelmiştir. Dijital transformasyon ve nasıl gerçekleştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek, aklındaki soruların yanıtlarına anında ulaşabilmek için online danışmanlık platformu Experlize’ın alanında uzman danışmanlarına başvurabilirsin.

bir yorum bırakın