Dijital ve Offline Pazarlama Teknikleri Arasındaki Fark Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile offline pazarlama anlayışı dijitale kayıyor. Bu iki anlayış arasında bazı farklar mevcut.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile offline pazarlama anlayışı dijitale kayıyor. Bu iki anlayış arasında bazı farklar mevcut. Gelin hep birlikte bu farklılıkları inceleyelim.

Pazarlama Tipi

Geleneksel pazarlamanın çok daha açık ve eğitici bir tarz vardır. Ayrıca daha maliyetlidir. Ancak dijital pazarlama her kitleye daha kolay ulaşılabilir ve kişiye göre şekillenebilir.

Zamanlama

Klasik pazarlama kampanyaları uzun sürecek çalışmalar halinde yayınlanır. Ancak dijital pazarlama anlayışında anı yakalayan paylaşımlar önemlidir. Çünkü günümüzde her şey sosyal medyada hızlıca değişiyor. Ve bu değişimi kendisine faydalı halde kullanabilen markalar başarılı oluyor.

Tüketici ile İletişim 

Klasik pazarlama anlayışında hedef kitle ile sadece tek yönlü ve geleneksel iletişim yolları kullanılabilir, bu da tüketici ve satıcı arasında sır kavramını oluşturur. Ancak dijital pazarlamada daha çok kanallar vardır.  Ve üretici-tüketici arasındaki sırları herkes okuyabilir. Ayrıca internette yorum yapma sayesinde hedef kitle ile diyalog daha etkili olur.

İletişimin Yönü 

İki pazarlama anlayışının arasındaki temel fark budur. Klasik pazarlamada, hedef kitle dinlenmeye maruz bırakılır. Oysaki dijital pazarlama, kullanıcılara içerik üretme, içeriğe katkıda bulunma fırsatı verir. Bu da iletişimin yönünde olumlu bir değişiklik yaratır.

Dijital ve Offline Pazarlama Teknikleri Arasındaki Fark Nelerdir

Kullanılabilirlik 

Klasik pazarlama genellikle çok daha fazla çalışma saatlerini içerir. Dijital pazarlamanın kullanımı ise internetle her yerde 24 saat mümkündür.

Deneyim Zenginliği 

Dijital pazarlama yeniliklere açık, farklı deneyimler geliştirilebilecek kampanyalara açıktır. Ancak klasik pazarlamada belirli kalıplar içerisinde hareket edilir.

Kapsam 

Dijital pazarlama, klasik pazarlamaya göre daha kapsayıcıdır. Çünkü her yerde, herkes için uygundur. Ancak klasik pazarlamada alan daha özeldir.

Kullanılan Dil 

Klasik pazarlamada çok daha resmi bir dil kullanılmaktadır. Uzun cümleler halinde pazarlama dili şeklinde konuşulur. Dijital pazarlamada ise hedef kitle ile direkt olarak daha samimi ve kısa konuşabilir, bu kitle ile etkileşim yaratılabilir.

Çalışan İnsanlar 

Geleneksel pazarlamada pazarlama bölümleri vardır. Genellikle markaların pazarlama veya halkla ilişkiler bölümleri tarafından yürütür. Dijital pazarlama ise ana konu karşılıklı iletişim olduğu için sosyal medya bölümleri vardır. Çalışmaları yeni medya veya iletişim ile ilgili her kullanıcı tarafından yapılabilir.

Dijital ve offline pazarlama teknikleri arasındaki farkları inceledik. Konu hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına online danışmanlık platformu Experlizenin profesyonel danışmanlarından anında ulaşabilirsiniz.

Dijital ve Offline Pazarlama Teknikleri hakkında detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerin bulunduğu online danışmanlık platformu Experlizeden alabilirsiniz.  

İlgili Yazılar

bir yorum bırakın