E-Lojistik Nedir? E-Lojistik Uygulamaları ve Avantajları

21.yy’da dünyada gelişecek olan üç sektörden biri olarak gösterilen lojistik gelişmeye devam ediyor. E lojistik bu gelişmenin en önemli göstergesidir.

E-Lojistik gelişim süreci ile çok daha büyük alanlara yayılmış ve sınırları kaldırmış olan bir sistem olarak hayatımıza girmiştir. İşte e-lojistik hakkında merak ettikleriniz…

Uluslararası pazarda oldukça hızlı büyüyen bir disiplin olan e-ticaret ve dijital pazarlama, büyüme alanlarını gittikçe genişletiyor ve bu sektöre bağlı olan diğer iş kollarını da dijitalleştirmeye dönüştürdüğünü söyleyebiliriz.

E-ticaret sektörünün geleceği ile şekillenebilecek, direkt olarak etkileyen ve büyümesine yardımcı olan lojistik pazarı, bu dijital dönüşüme ayak uydurarak piyasaya e lojistik tanımlamalarını dahil etmektedir. Günümüzde çok fazla göz önünde olmayan bu pazar payı arka planda yürütülen lojistik operasyonların başarılı bir rol oynamasına öncülük ediyor. Bu yazımızda henüz çok yeni fakat gelecekte sık sık duyacağımız bir sektörel terimi konu alacağız. 

E Lojistik Nedir?

e-lojistik - 2020

Öncelikle e-lojistik nedir sorusunun yanıtını verelim. Elektronik ticarette lojistiği açıklamak gerekirse; devamlı yeni ürün ve hizmet ve bilginin akış halinde olduğu sistemdir yanıtı verilir. İş dünyasında yaşanan gelişmeler ile birlikte, şirketler yoğun rekabet içinde yer almaktadır. Başarılı olmak ise fırsat alanları bulmak ve bunun en hızlı şekilde yapılması durumunda ortaya çıkar.

E-ticaret; işletmeleri, müşterileri ve tedarikçileri çok daha fazla teknolojiye bağımlı hale getirmiştir. İşletmelerin örgüt yapıları, bilgi teknolojileri kullanımı, ticaret modeli ve modelin uygulanabilirliği, tedarik süreleri gibi her türlü husus üzerinden ticaret gerçekleşmektedir. Lojistik bu sayede, git gide çok daha bilgiyi önemli hale getiren bir sektör olmuştur.

E-ticaret satışlarınızı nasıl artıracağınızı biliyor musunuz?

Sizler için derlediğimiz. E-ticaret satışları artırma yöntemlerine göz atın!

E-Lojistik Uygulamaları

Genel anlamda e-lojistik uygulamaları dünya çapında çok hızlı gelişiyor. Bu durum, artık bir yerden bir yere satışın hem karşılıklı olmasını hem de online pazar yerlerinin kurulmasını sağlamıştır. Sen de online pazar yerlerinin ne kadar çok rakip firma ile aynı anda satışı mümkün kıldığını görebilirsin. Buy-box sisteminin ortaya çıktığı uygulamalarda, satışların maksimum oranda olması sağlanır.

Buy-Box Sistemi

BuyBox e-ticaret platformları tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu sistemde, birçok satıcı tarafından satılan bir ürünün alternatifleri listelenmez, aksine aynı ürünün hangi satıcılar tarafından satıldığı ve ne kadara satıldığı listelenir. Bir müşteri ana sayfadan bir ürünü satın almak üzere “sepete ekle” veya “satın al” butonuna tıklandığında ise buy-box sahibi, yani ürünün asıl satıcısı olarak belirlenen satıcıdan o ürünü almış olur.

Örneğin, Trendyol’da satılan bir perde, aynı anda 3 satıcı tarafından satılıyor. Ancak, anasayfadan perdeyi satın almak istediğimiz taktirde Trendyol bizi tek bir satıcıya yönlendirecek, bu satıcı da “buybox” sahibi satıcı olacak:

Buybox Sistemi

E-Lojistik Avantajları

Peki, e-lojistiğin ne gibi avantajları var? Aslında her iki taraf için de yani hem satıcıyı hem de alıcıyı bir araya getiren platformlar olması sayesinde ticaret çok daha basit bir hale gelmiştir. İnternetten satışı en kolay hale getiren hazır – online pazar yerleridir. E-lojistik avantajları arasında yer almalıdır. Çünkü lojistiğin gelişmesi ile bu noktada hızlı bir değişim yaşanmıştır.

 • Çok sayıda ürün
 • Farklı ürün seçenekleri
 • Geniş fiyat aralıkları
 • Kargo seçenekleri
 • Güvenli teslimat
e-lojistik
E-Lojistik

E- Lojistik Türkiye

E-Lojistik Kargo
E-Lojistik Kargo

Türkiye ve tüm dünya, son dönemde bu alanda en büyük gelişimi yaşamıştır. Bu durum aslında tamamen ticaret alanının bambaşka bir yöne kayması demektir. E-lojistik Türkiye olarak bakıldığında ürün alan müşteriler için güvenli ve zamanında teslimat artık garanti edilir biçimde gerçekleşmektedir. Güvenilir ürünler, ulaşım konusunda firmanın sorumluluk alması ve çok daha fazlası elbette direkt olarak en iyi şekilde ticaret demek olacaktır.

 • Hızlı kargo
 • Güvenli teslimat
 • Şeffaf kargo seçeneği
 • Online 7-24 kargo takibi
 • Kargo seçim şansı
 • Ürünlerin iade ve değişim garantisi kanunları

ile en iyi şekilde güvenlik sağlanmaktadır. Türkiye’deki E-Ticaret uygulamaları, kanunlar ile desteklenir. Bu kanunlar müşteri memnuniyeti esaslı olmasının yanı sıra, firmanın haklarını da korumaktadır. Karşılıklı ve yasal bir şekilde işlemlerin yürütülmesi sağlanır. 

E-Lojistik Faaliyetleri Nelerdir?

E-Lojistik ve E-ticaret

Malların alınması, stoklanması ve depolanması, depoda bulunan ürünlerin müşterileri memnun edecek ve her zaman ticaret akışının olacağı şekilde tutmak, üreticinin ve tükecinin şirketinizden taleplerini göz önünde bulundurmak ve depoda sisteminde stok yönetiminin buna göre yapılması, zaman kaybını en aza indirmek, ürünleri bir araya getirmek ve buları eksik bir şekilde tamamlamak, ürünlerin kargolanacağı zaman paketlemelerin çok güvenli ve ürünün özelliklerine göre kurgulanması, doğru zamanda ve doğru kişiye eksiksiz bir şekilde ulaştırmaktır.

Yanlış E lojistik partneri işinizin geleceğini olumsuz yönde etkileyebilir doğru lojistik partneri ise müşteri memnuniyetinizi arttırarak işinizi ciddi anlamda büyütmenize yardımcı olabilir.

Lojistik ile E-Lojistik Arasında Fark

Lojistik ve E-Lojistik
 • Son dönemin en yaygın lojistik alanı e-lojistik olarak bilinir. Peki, lojistik ile e-lojistik arasındaki fark nedir? Sen de yapılan karşılaştırma ile ikisinin arasında ne gibi farkların olduğunu hemen görebilirsin.
 • Geleneksel Lojistik: Dökme yük kullanılır ve itme sistemi vardır. Tek yönlüdür. Toplu, sabit ve zincirin bir halkasında gerçekleşmektedir. 1.000 dolardan çok olarak ifade edilir.
 • E-Lojistik: Bakıldığında burada ise parça yük sistemi vardır. Çekme sistemi kullanılır. İki yönlü bir alışveriştir. Çok dağılımlı, mevsimsel ve parçalı olarak açıklanabilir. Tedarik zinciri boyunca bir ticarettir. Ayrıca 1.000 dolardan az olarak ifade edilir.

Verilen özelliklere bakarak e-lojistiğin farkları konusunda bilgi alıp ona göre ticaret yapabilirsin. Bilgi sahibi olunan konu sayesinde, ticaretin – lojistiğin farklı türleri hakkında da daha bilgili olacaksın.

Tüm bu E-Lojistik işlemlerde kafa karışıklığı yaşamamak için Experlize uzmanlarıyla iletişime geçebilirsin.

bir yorum bırakın