E-Lojistik Nedir, Neleri Kapsar?

İşte e-ticaret sektörünün geleceğiyle doğru orantılı olarak büyüyen lojistik, bu dönüşüme kendini e-lojistik tanımlamasıyla dahil ediyor.

Uluslararası pazarda oldukça hızlı büyüyen bir disiplin olan e-ticaret ve dijital pazarlama, büyüme alanlarını gittikçe genişletiyor ve bu sektöre bağlı olan diğer iş kollarını da dijitalleştirmeye dönüştürdüğünü söyleyebiliriz. E-ticaret sektörünün geleceğiyle şekillenebilecek, doğrudan etkileyen ve büyümesine yardımcı olan lojistik pazarı, bu dönüşüme ayak uydurarak piyasaya e-lojistik tanımlamalarını dahil ediyor. Günümüzde çok fazla göz önünde olmayan bu pazar payı arka planda yürütülen lojistik operasyonların başarılı bir rol oynamasına öncülük ediyor. Bu yazımızda henüz çok yeni fakat gelecekte sık sık duyacağımız bir sektörel terimi konu alacağız. 

E-lojistik Nedir?

e-lojistik - 2020

Sıradan lojistik operasyonlarının teknolojinin de gücüyle tüm lojistik operasyon sürecindeki bilgi akışının kontrol edilmesi ve bu bilgi sayesinde kusursuz bir operasyonel süreç yaratıp maksimum müşteri memnuniyeti hedeflenmesidir. Kısacası E-lojistik, internet ve e-ticaret yoluyla satış yapan firmaların pazar ihtiyaçlarına etkin yanıt verebilmesi amacıyla elektronik lojistik hizmeti veren bir lojistik partneri vasıtasıyla e-ticaret satışlarına tam entegrasyon sağlayıp tüm sipariş, depolama, iade süreçlerini lojistik partnerlerine emanet ettiği süreçtir.

E-ticaret satışlarınızı nasıl artıracağınızı biliyor musunuz?

Sizler için derlediğimiz. E-ticaret satışları artırma yöntemlerine göz atın!

E-Lojistik Faaliyetleri Neleri Kapsar?

Malların alınması, stoklanması ve depolanması, ürün sayısının en optimal seviyede tutulması, değişen taleplere göre depo yerleşimleri, ürünleri kısa sürede ve eksiksiz biçimde bir araya getirmek, siparişlerin uygun ambalajlanması ve paketlenmesi, doğru adrese, doğru zamanda, kusursuz ulaştırma. Yanlış E lojistik partneri işinizin geleceğini olumsuz yönde etkileyebilir doğru lojistik partneri ise müşteri memnuniyetinizi arttırarak işinizi ciddi anlamda büyütmenize yardımcı olabilir.

Bu konu hakkında en yararlı bilgilere ulaşmak için online danışmanlık platformu olan Experlize‘a göz atmanızı tavsiye ederiz. Daha detaylı bilgiyi alanında e-lojistik danışmanlarınında bulunduğu online danışmanlık platformu Experlizeden alabilirsiniz.

bir yorum bırakın