E-Ticaret Satışları Artırmanın 5 Etkili Yolu

E-Ticaret üzerinde satış yapmak, pek çok girişimcinin ürünlerini hızlı yoldan satmak için yaptığı eylemlerden birisidir. Müşteri kitlesine ulaşma ve müşteri kitlesini çoğaltmak adına e-ticaret kapsamında ürünleri satışa sunmak ürün sahiplerinin başvurduğu en etkili yollardan birisidir. E-Ticaret satışları artırmak için öncelikle bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. E-Ticaret sitesi açmak için neler gerekli, E-ticaret platformları hakkında bilgi edinmek, hangi stratejileri uygulayarak bu sistem üzerinden etkili şekilde ürün satışı sağlanır bunu çok iyi bilmek gerekir.

Makalemizde sizin için e-ticaret üzerinden etkili şekilde satış yapmanın yollarını sizler için bir araya getirdik. Tek tek e-ticaret için gerekli yöntemleri ele alarak anlatmaya ve bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağız.

E-Ticaret Satışları Artırmanın Yolları 

e-ticaret satışları arttırmanın yolları

1. E-Ticaret sitesi kurun  

E-ticaret satışları artırmak için öncelikle bir sitenizin olması ve online olarak satış yapıyor olmanız gerekiyor. Bunun için online olarak ürünlerinizi satışa sunmak için öncelikle gerekli olan e-ticaret sitesi açmaktır. Bunun için destek alabileceğiniz firmalardan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Etkili ve çarpıcı logo ve tasarımlarla göze çarpan, dolu içeriklerle etkileyici bir online ticaret sitesine sahip olmanız bu alanda yapmanız gereken ilk iştir. Her alanda olduğu gibi iyi bir etki alanı oluşturmak için tasarlayacağınız e ticaret sitesinin cazip görsel ve tasarımlarla dolu dolu olması gerekir.

Etkileyici, profesyonel sitenize ekleyeceğiniz referanslarınız ile müşterilerinizin ayrıca güvenini kazanacağınızı da bilmiş olun. Sitenizdeki ürünleri en iyi şekilde tanıtacak logo ve tasarımlara yer verin. Ürünlerinize yapacağınız indirimler ve kampanyalarla daha fazla müşteri çekmeye odaklanın.

2. Pazar Yerleri 

E-Ticaret satışı içerisinde yer alan ve önemli bir konuma sahip olan yerlerden birisi de pazar yerleridir (marketplace). Yeni bir e-ticaret sitesi açtıysanız sadece online olarak müşterilere ulaşmanın ve satış yapmanın mümkün olmayacağını bilmeniz gerekir.

Siteniz içerisinde reklamlara geniş çaplı yer ayırsanız da ilk etapta sitenizden getiri beklememeniz gerekir E-ticaret siteniz üzerinden maddi anlamda getiri elde edebilmek için zamana ve bu alanda uygulayacağınız stratejileri iyi bilmeniz gerekir.

Pazar yerleri, yeni kurulan web sitelerinden yardımcı olmak için en iyi yerlerdir. Ürünlerini sergileyebileceğiniz ve belli bir kesime ulaşabilmeniz için Pazar yerlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak Pazar yerleri belli bir oranda sizden komisyon ücreti alır.  Bunu da hesaba katarak işe koyulmanız gerekir.

Geleceğe en iyi şekilde yatırım yapabilmek ve ürün satışlarını Pazar Yerinden web sitesine çekebilmek için bu alanda bazı sıkıntılara katlanmanız gerekir. Pazar yerleri ile web siteniz bir bütün halinde çalıştığında satışlarınızı en iyi şekilde gerçekleştirmeniz kaçınılmaz olmaktadır.  Rakiplerinizden ileride olmak ve daha avantajlı şekilde ürün satışı yapabilmek için bu alanda yenilikçi yaklaşımlardan da faydalanmayı ihmal etmeyin.

3. Reklamlarla E-Ticaret Sitenizi Tanıtın 

Tanıtımlar bir ürünü satışa sunmada en etkili mecralardan birisidir. Online olarak ticaret alanın bir web sitesi açmak istiyorsanız ürünlerinizi pazarlayabilmek ve daha yoğum müşteri kitlesine ulaşabilmek adına reklamlara ağırlık vermelisiniz. Google Ads reklamları sayesinde sitenize müşteri çekebilirsiniz. Ne tip reklamlar yayınlayacağınıza gelirse en etkili reklam önerileri olarak alışveriş reklamları dinamik pazarlama reklamlarını tercih edebilirsiniz.

Bu bağlamda dijital pazarlama kanallarını kullanarakta satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız dijital pazarlama stratejilerini kullanarak satışları artırma makalemizi okuyabilir konuyu daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Alışveriş Reklamları 

Google üzerinden alışveriş reklamları satışların en yoğun olarak gerçekleştiği reklamlardan birisidir. Görsel tanıtımlar ilk etapta pek çoğumuzun dikkatini çeker. Hiç beğenmediğimiz ve ilgi duymadığımız bir üründe dahi etkili görsel içerikli reklamlara takılır ve izleme gereği duyarız. Yazılan içerikleri kişiler uzun uzadıya okumaktansa görsel içeriklere odaklanmaktadır. Görsel içerikler çok daha fazla ilgi çektiği için kişilerin ilgi alanına girmektedir. Siz de açacağınız ticaret web sitenizde etkili alışveriş reklamları yayınlayarak reklamlar aracılığıyla sitenize girişleri çoğaltabilirsiniz.

Dinamik pazarlama reklamları 

Dinamik reklamlar da online ticaret sitelerini geliştirmede etkili yollardan birisidir. Bunun için Google sizin adınıza ürünlerinizi alıp reklam uyguluyor ve ürünlerinizi çekici bir şekilde tanıtıyor. Reklamlarınızı daha önce ilişki kurduğunuz müşterilerinize tanıtmakla başlayabilirsiniz. Zaman içinde müşteri kitleniz daha fazla artacak ve ürünlerin daha geniş kesimler tarafından tanınacaktır.

Reklamların satışlar üzerinde etkisi büyüktür. Müşterilerin ürünlerinizi tanıma ve ürünlerinize ulaşma açısından en etkili yollardan birisi reklamlardır. İnternetin yoğun olarak kullanıldığı günümüzde reklamlar aracılığı ile pek çok kesime ulaşmanız mümkündür ancak belli bir müşteri kitleniz olması için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.

4. SEO Stratejilerinin Etkili Kullanımı 

E-ticaret satışları artırmanın en etkili yollarından biri SEO stratejilerini doğru kullanmaktır. E-Ticaret sitesinde SEO stratejileri de günümüz online dünyasında önemli alanlardan birisidir. Yeni bir online ticaret sitesi kurduysanız sitenizin Google’da üst sıralarda olması ve bu yolla müşterilere daha hızlı şekilde ulaşması için SEO kurallarına dikkat etmeniz gerekir. Sitenizin SEO uyumlu olup olmadığına çok dikkat edin. SEO’da en önemli ve dikkat edilmesi gerekenlerden birisi anahtar kelimelerin etkili bir şekilde seçilmesidir.

Aramalarda en çok çıkan ve göze çarpan anahtar kelimeler olması önemlidir. Pek çok kişi online olarak alışverişlere göz atmaktadır. E-ticaret sitelerine giriş yapanların çoğu arama motorlarından giriş yaptığı için sitenizin göze çarpar nitelikte aramalarda ilk sırada çıkacak şekilde SEO uyumlu olması çok önemlidir.

Ürün odaklı anahtar kelime ile müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve bu yolla müşterilerinizin sitenize girişini sağlayabilirsiniz. Siteniz için etkili ve doğru bir anahtar kelime seçmek için arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeler seçin. Google anahtar kelime planlayıcı size bu konuda yardımcı olabilir.

5. E-Ticaret Satışlarında Sosyal Medyanın Etkisi 

e ticaret satislarinda sosyal medyani etkisi

E-Ticaret satışlarında sosyal medyanın etkisi de tartışılmaz konulardan birisidir.  Sosyal medyanın günümüzde oldukça yoğun kullanıldığını hepimizim bilmekteyiz.  Buralardan online satış sitemiz için müşteri çekebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden müşteri çekebilmek için şunları yapabilirsiniz;

Instagram sayfalarından takipçi sayısı artırmaya çalışarak buradan çok sayıda kişiye ulaşabilirsiniz. Bunun için ister kendi çevrenizden isterseniz çalışma çevrenizden ya da farklı alanlardan takipçi sayısı artırarak müşteri kitlenizi artırabilirsiniz. Facebook üzerindeki guruplardan, kendi sayfanızdan beğenileri artırarak müşteri kitlelerini sitenize çekebilirsiniz.

Sosyal mecralarda işinizi en iyi şekilde tanıtmak için farklı ve sıra dışı paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Kişide merak duygusu uyandıran, eğlendiren paylaşımlar yaparak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu şekilde müşteri potansiyelinizi online üzerinden en iyi şekilde artırabilirsiniz.Sosyal medyanın e-ticarete olan etkisi kaçınılmaz! Sosyal medyanın dijital pazarlamaya ve e-ticarete etkisini incelemeyi unutmayın!

E-Ticaret Sitesinde Uzman Desteği 

Her alanda olduğu gibi online ticaret sitelerindeki başarıyı en sağlıklı ve iyi bir şekilde sağlayabilmek için bu alanda uzman bir desteğe ihtiyaç vardır. Satılacak ürünlerinizi ne iyi şekilde pazarlamak istiyor ve bu alanda yeterli bilgiye ve donanıma sahip değilseniz bu olanda uzman bir yetkili kişiden destek alabilirsiniz. Bu alanda size destek sunacak ve ürünlerinizin satışında destek olacak iyi bir planlayıcı çok önemlidir.

Danışman desteği sayesinde sitenizin açılışından, sonraki süreçte sitenizi en iyi şekilde geliştirinceye kadar e-ticaret alanında yetkili bir danışman çok işinize yarayacaktır.

Kuracağınız web sitenizin en etkin şekilde açılması ve başarılı olması yolunda iyi bir danışman desteği oldukça faydaları olacaktır. Sitenizi etkili bir şekilde kurmak, devam ettirmek ve siteniz üzerinden ürünlerinizin satışını artırmak adına Experlize’da bu alanda e-ticaret danışmanı size çok fayda sağlayacaktır.

bir yorum bırakın