E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle bir alan adı satın almalısınız. Alan adı, yani sizin adresinizdir. Buradaki önemli detay akılda kalıcı olmasıdır. Ardından da alan adı tescili yaptırmalısınız.

Öncelikle bir alan adı satın almalısınız. Alan adı, yani sizin adresinizdir. Buradaki önemli detay akılda kalıcı olmasıdır. Ardından da alan adı tescili yaptırmalısınız.

Mobil’in E-Ticarette Önemi

Web sitenizin şu anda mobil olarak yanıt vermesi hiç bu kadar önemli olmamıştı. Günümüzde mobil internet kullanımı masaüstünün çok üstünde gözüküyor. İnternet kullanıcılarının %80’inin akıllı telefona sahip olmasından ötürü birçok çevrimiçi alışveriş mobilden gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda mobilde bildirimler daha kolay harekete geçirebiliyor. Akıllı telefon bağımlılığı o kadar güçlü ki Skilled.com’a göre, insanların %82’i sabah uyandıktan bir saat sonra cihazlarını kontrol ediyor ve %73’ü telefonuyla birlikte yatağının yanında uyuyor.

Mobil kullanıcılar, cihazlarını, giyim, ev eşyaları, elektronik eşya ve yiyecek ürünleri gibi çeşitli eşyaları satın almalarına yardımcı olmak için sürekli olarak kullanıyorlar. Bu kullanıcılar artık hareket halindeyken çeşitli ürünlere göz atıp keşfetmeye çalışıyorlar.

SEO’nun E-Ticarette Önemi

SEO, web sitenizin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında sıralamasını iyileştirme sürecidir. Dijital devrimle birlikte tüketiciler, alışveriş sürecinde kendilerine yardımcı olmak için Google gibi arama motorlarına yöneliyorlar. Ürünleriniz ve hizmetleriniz için sonuçların ilk sayfasında olmak, müşterilerin aktif olarak alışveriş yapmak istediklerinde sizinle bağlantı kurmasını sağlar. TV, Radyo, Billboard ve Basılı Medya gibi daha geleneksel pazarlamanın aksine, alışveriş yapmak için, otururken onlarla bağlantı kuruyorsunuz.

Sitenize trafik getirecek en iyi stratejilerden bir tanesi de SEO’dur. En basit haliyle çevrimiçi aktivitenin %93’ü bir arama ile başlar. Arama motoru optimizasyonundan kaçınmak, sizi hızlı bir şekilde e-ticaret hedefleriniz için ölümcül olabilecek bir durum olan çevrimiçi deneyimlerin azınlığına yerleştirebilir.

e-ticaret mobil cihazlar
e-ticaret seo'nun önemi

Bir Şirket Kurmadan İnternet Üzerinden Satış Yapabilir miyim?

Kanunlarımız gereği ister fiziksel bir mağaza olsun ister sanal bir mağaza, eğer ticari bir durum varsa bunun vergilendirilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı e-ticaret yapmak isteyen kişiler için şirket kurma zorunluluğu vardır. Bu konuyu bir mali müşavirle görüşerek kendinize en uygun şirket modelini belirleyebilirsiniz.

Kuruluş Sonrası Maliyetler

E-ticaret işi yapacak şirketlerin genel anlamda maliyetleri şu şekildedir;

  1. Her ay KDV
  2. Her ay çalışanınız var ise sigorta primi
  3. Her ay BAĞKUR priminiz
  4. Üç ayda bir ya da aylık Stopaj
  5. Üç ayda bir Geçici Vergi
  6. Yılda bir Yıllık Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi
  7. Yılda bir yasal defter tasdikleriniz
  8. Yılda bir ya da iki meslek odası üye aidatlarınız
  9. Aylık Mali Müşavir Ücretleri

Bu maliyetler firmanın kar-zarar ve iş hacmine göre farklılık göstermektedir.

Sizler de bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, merak ettiğiniz tüm soruları Experlize‘ın profesyonel danışmanlarına sorabilir, online danışmanlık alabilirsiniz.

bir yorum bırakın