Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBIS) Nedir? Nasıl Kayıt Yapılır?

E-ticaret Kavramı ve İnternette Güvenli Alışveriş

E-ticaret - Etbis

E-ticaret kavramı iyice hayatımıza oturdu. Peki nedir, ne değildir, güvenli midir? E-ticaret, internet ortamında ki alışveriştir. Bu alışveriş üreticiyle müşteriyi, müşteriyle müşteriyi buluşturmak gibi amaçlara hizmet eder. Örneğin internette tekstil ürünü satmak istiyorsun. Bir tekstil atölyesi ile anlaşıp tasarlamış olduğun ya da var olan tekstil ürünlerini siteni açarak satabilirsin. Birde sosyal medya hesapları açarsın oradan da satış gerçekleştirebilirsin. Ama her şey bu kadar kolay değil elbette. Birçok sorumluluğun ve iş yükün olacak.

Lojistik kısmı, ödemeler, çalışanlar, satış, pazarlama… Ayrıca müşterilerini nasıl bulacaksın? Müşterilerin sana nasıl güvenecek? Müşterilerini nasıl bulman gerektiği başka bir yazının konusu. Ama müşterilerine güven vermek konusunda şunları söyleyebilirim; devletin sisteminde kayıtlı olduğunun ve verilerini paylaştığının bilinmesi bir güven sağlayıcısıdır.

Bu internetten alışveriş yapmaya çekinen bir müşterinin, bu sistemin yaygınlaşması ile birlikte internetten alışverişe daha sıcak bakmasını sağlar. Devlet içinde e-ticaret verilerini ölçebilmek, durumdan haberdar olmak aynı zamanda müşterinin mağdur olmaması adına önemlidir.

Haberlerde internet dolandırıcılığı hakkında neler neler duyduk, telefon siparişi verip, salatalık ile karşılaşanlar… Bir müşteri internetten alacağı ürün konusunda kafasında soru işaretleri varsa ve hangi sitenin gerçek olduğunu bilmiyorsa işte bu sırada devreye ETBİS giriyor, ETBİS üzerinden e-ticaret sitesinin kaydına bakabilir. ETBİS üzerinde kaydı yoksa zaten o siteden alışveriş yapılmaması gerektiğini bilmelidir. Demek oluyor ki kötü niyetli e-ticaret sitelerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

ETBİS Nedir?

Etbis Nedir

Ticaret bakanlığı tarafından, 2017 yılının sonlarında yürürlüğe girilen, tüketicilerin korunması amacıyla, e-ticaret ile uğraşan kuruluşların kayıt altına alındığı bilgi sistemidir. Bu sistem sayesinde bakanlık, e-ticarette güvenilir kuruluşlar ile kötü niyetli kuruluşları ayırt edebilir. Ayrıca ETBİS, e-ticaret hakkında veri toplayan bir sistemdir.

E-ticaret yapan firmaların ETBİS’e kayıt zorunluluğu vardır. ETBİS’e kayıt olmayan e-ticaret siteleri 5.000₺ ile 20.000₺ arasında değişen bir cezaya çarptırılabilirler.

ETBİS’e Kayıt Nasıl Yapılır?

E-ticaret faaliyetlerin var. Daha siteye giriş yapmadan önce e-devlet şifresi, Kayıtlı Elektronik Posta adresi ve Merkezi Sicil Kayıt Sistemi numarası alman gerektiğini bilmelisin.

 1. eticaret.gov.tr adresine girerek ETBİS giriş butonuna tıklamalısın.
 2. Sisteme giriş yapabilmen için TC kimlik numaranı ve e-devlet şifreni sisteme girmelisin.
 3. ‘Yeni Kayıt Ekle’ butonuna tıklayarak, işletmenin adı, telefon numarası ve mail adresi gibi bilgilerini girmen gerekmekte.
 4. Ardından ’Hizmet Sağlayıcı’ kısmına gelmelisin. Burada sana yönlendirilen sorular; Web siten var mı? Mobil uygulaman var mı? Bu soruları mevcut durumuna göre cevapla.
 5. ‘Mal ve Hizmetler’ kısmında hangi alanda faaliyet gösterdiğin konusunda yöneltilen soruları yanıtla. Örneğin bu kısımda ürünlerinin sıfır mı yoksa 2. El ürün mü sorusu gelir.
 6. Sırada ‘Ticari Tür ve Ödeme’ bulunmakta. Bu alandan ticaret türünü seçmelisin. Örneğin ürünlerini üretip, müşterilerine satıyorsan ‘İşletmeden Tüketiciye’ kısmını işaretlemelisin. Ödeme bilgilerini de bu kısma girmelisin.
 7. KEP adresi kısmını doldurmalısın.
 8. Ödeme ve Elektronik Para kısmından kullandığın ödeme aracını seçmelisin.
 9. Eğer ürün satışı yapıyorsan, lojistik kısmından kargo şirketini seçmelisin.
 10. Lojistik kısmını doldurduktan sonra ‘Altyapı Sağlayıcılar’ı seçerek, elektronik altyapı sağlayıcını seçeneklerden seçebilirsin.
 11. Bankalar kısmından çalıştığın, anlaşmalı olduğun bankaları seçebilirsin.
 12. Veri Tabanından ülke ve şehir seçimi yapmalısın.
 13. Depolar ve üretim yeri kısmı önemli. Depolu/ deposuz çalıştığını belirt. Depon varsa adres bilgisi gir. Üretim bilgilerini de aynı şekilde doldur.
 14. Son aşama ise ‘kayıt’. Bilgilerini kontrol et ve kaydol. Unutma KEP adresi almak, ETBİS’ e kayıt olmak konusunda Experlize uzmanlarından bilgi ve danışmanlık alabilirsin.

bir yorum bırakın