Kariyer Planı Nedir Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır

Kariyer; kendinizi geliştirmek, bilgi sahibi olduğunuz alanları arttırmak, istediğiniz iş üzerine uzmanlaşmak için gereklidir.

Kariyer; kendinizi geliştirmek, bilgi sahibi olduğunuz alanları arttırmak, istediğiniz iş üzerine uzmanlaşmak için gereklidir. Ancak bunların dışında kariyer planı yapmak, sizin yönünüzü belirler. İş yaşamınız, hayatınızın yönünü belirlemede en büyük rollerden birini oynar. Bu nedenle işinizi yalnızca bir iş olarak görmemelisiniz. Hayatınızın büyük bir bölümüne etki eden iş yaşamınızda, belirleyeceğiniz hedefler olmalıdır. İsterseniz eğitimini yeni bitirmiş ve tecrübesiz bir eleman adayı olun, isterseniz emekliliğine altı ay kalmış bir çalışan. Eğitim seviyeniz, bilgi birikiminiz, yapmak istedikleriniz, yaşınız, tecrübe dereceniz ne olursa olsun, kendinize bir kariyer rotası belirleyin.

Sektörünüzü ve Departmanınızı Belirleyin

Bir sonraki adım sektör ve departman belirlemek olmalıdır. Hangi sektörlerin ve şirketlerin geleceği olduğunu ve bunlardan hangilerinin size ihtiyacı olabileceğini tespit etmelisiniz. Tabi bunu yaparken niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi göz önünde bulundurmanız, mezun olduğunuz bölüm olmasa bile ilgili olduğunuz ve kendinize güvendiğiniz alanı belirlemeniz gerekir.

Yol Haritası Oluşturun

Size uygun sektörü ve mesleği bulduktan sonra veya çalıştığınız iş sizi tatmin etmiyorsa; bilgi, beceri ve deneyimlerinizi kullanabileceğiniz pozisyonlar için bir plan geliştirmelisiniz. Neler yapabileceğinizi, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yavaş yavaş kafanızda oluşturmalısınız. Nasıl ve ne şekilde iş bulacağınız konusunda plan yapmalısınız.

Kariyer Planı Nedir Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Yeteneklerinizi Geliştirin

Önemli olan güçlü taraflarınızı arttırmak ve zayıf taraflarınızı en aza indirgemektir, ama bunu başarabilmek için önce güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduklarını bilmeniz gerekir ve bu her zaman söylendiği kadar kolay değildir. Kendinizi dinlemeniz ve bunu mümkün olduğunca tarafsız, kendinizi korumadan yapmaya çalışmalısınız. Yardım almak için çevrenizdeki insanlara, yakınlarınıza sorabilirsiniz. Bunlar size kendiniz hakkında yeni bir fikir kazandırabilir.

Kariyer Hedefinizi Belirleyin

Yaptığınız işte iyi olmak için, ne yaptığınızı biliyor olmanız gerekir. ‘Konumlandırma’ kim olduğunuz, kendinizi nerede görmek istediğiniz, becerileriniz, sektöre ve firmaya ne kadar uygun olup olmadığınızdan oluşan bir paragraftır. Bir paragrafta kariyer hedefinizi açıklayan bir yazı yazmanız hedefinizi netleştirmek ve gerçekleştirmek açısından önemlidir.

Hareket Planı

Önümüzdeki bir iki sene içinde ne yapmak istediğinize karar verdiğinize göre, artık sıra bunu yerine getirmek için kullanacağınız taktikleri belirlemeye geldi. Araştırma yapabilir, sektördeki uzmanlarla konuşabilir ve yapmayı planladığınız işte başarılı olmuş olan insanları inceleyebilirsiniz. Öncelikle ilgili sektör ve belli başlı firmalar ile ilgili detaylı bilgi edinmelisiniz, daha sonra tanıdıklarınız veya onlar aracılığıyla başkalarıyla görüşmekte büyük fayda vardır, fakat birden fazla kişiyle görüşmeye ve onlarla aranızdaki farklılıkları göz ardı etmemeye özen gösterin.

Ne kadar sıklıkla durup, kariyer haritanıza ve koşullarına göz atarsanız sizin için o kadar faydalı olur. Eğer planlamaya yeni başladıysanız, her hafta, eğer daha rahat bir süreç içindeyseniz, ayda bir defa kariyer planınızı gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Önemli olan planınızı gözden geçirmek için belirli bir aralık belirlemiş olmanızdır, böylece daha sistemli ve planlı ilerleyebilirsiniz. Kariyer planı hakkında merak ettiklerinizi online danışmanlık platformu Experlizenin profesyonel danışmanlarından öğrenebilirsiniz.

Kariyer Planı Nedir Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır hakkında detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerin bulunduğu online danışmanlık platformu Experlizeden alabilirsiniz.  

İlgili Yazılar

bir yorum bırakın