KPI Nedir, Nasıl Belirlenir?

Belirlenen hedeflere göre işletmenin şu an bulunduğu değeri gösteren bir terimdir yani işletmenin o andaki performans durum bilgilerini ölçer.

 KPI Nedir?

KPI Key Performance Indicators’tür. Anahtar Performans Göstergesi olarak da Türkçe ‘ye çevrilebilir.

Her firma veya işletmenin, kuruluş amacı doğrultusunda piyasa üzerinde sağlam bir yer edinmek için belirlemiş olduğu hedefler vardır. Belirlenen hedeflere göre işletmenin şu an bulunduğu değeri gösteren bir terimdir yani işletmenin o andaki performans durum bilgilerini ölçer. Firma içerisinde neyin önemli olduğunu anlamak ve bu anlayışı iyileştirmek açısından KPI kullanımı önemli bir durum haline gelmektedir. 

Bir firma içerisindeki her departmanın hedefi farklı olduğundan bu departmanların her biri için ayrı KPI’lar belirlenmelidir Çünkü KPI, hedefe göre performans ölçümü olarak tanımlandığından ve örnek olarak pazarlama ve teknik arıza departmanlarındaki hedeflerin birbirinden farklı olmasından dolayı her bölümün kendine göre performanslarının ölçülmesi gerekmektedir ve bu noktada KPI kullanımı doğru yapılmalıdır.

Biraz daha basitleştirilerek anlatılacak olursa, Öncelikli olarak bir firma içerisinde bir bölümün seçildiğini varsayalım. Bu bölümün firmanın kar oranını yükseltmek için belirlenmiş olan hedefleri bulunmaktadır. Bir aracın hız göstergesini göz önüne getirelim aracın çıkabileceği en yüksek hız, firma hedefi ve ibre ise bizim performans göstergemiz olmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda ibre hedefe yaklaşıyor mu yoksa uzaklaşıyor mu? işte bu ölçümün yapıldığı duruma KPI adı verilmektedir.

İş Geliştirme Nedir, Nasıl Yapılır?

KPI Nasıl Belirlenir?

KPI’ları hazırlamak ve daha iyi anlamak için kullanmak ve işin içinde olmak gerekmektedir. Öncelikli olarak firma içerisinde yöneticinin kendine sorması gereken bazı sorular bulunmaktadır.

  • Hedef işletmenin çalışma alanına ne kadar uygun?
  • Hedef işletmeye özel mi?
  • Hedef işletme için ulaşılabilir mi?
  • Hedefe ne kadar zamanda ulaşılabilir?
  • Hedefe ulaşılması için geçen süreç ölçülebilir mi?

Bu soruların sorulmasının amacı, başlangıç olarak firma içindeki yapılan işin KPI’lar ile alakasını görmek ve değerlendirmektir. Örnek olarak işe başlarken yıllık olarak bir kar hedefi belirlendiğini varsayarsak yıl sonuna gelindiğinde ise elde edilen karın hedeflenen değerlerin üzerinde olduğunu düşünelim. Değerlendirme yapılırken sene başında belirlenen hedef düşük mü tutuldu, yoksa farklı nedenler mi ortaya çıktı? gibi konular incelenmelidir.

KPI nedir? KPI nasıl belirlenir? hakkında tüm merak ettiklerinizi online danışmanlık platformu Experlizenin profesyonel danışmanlarından öğrenebilirsiniz.

KPI Nedir, Nasıl Belirlenir? hakkında detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerin bulunduğu online danışmanlık platformu Experlizeden alabilirsiniz.  

İlgili Yazılar

bir yorum bırakın