Kripto Paralar Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Önemli Bilgi

Para kazanmak için en iyi yöntemlerden biri kripto paralar. Sen de kripto para hakkında elde edeceğin bilgiler ile kazanmaya başlayabilirsin.

İşte kripto para hakkında bilinmesi gereken 10 önemli bilgi!

Kripto Para Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk olarak kripto para nedir sorusunun yanıtı vererek başlayalım. Kripto, temelde şifreleme olarak açıklanır. Kriptoloji, şifreleme bilimi olarak bilinir. Verilerin yazılı ya da rakamlı olarak bir sisteme şifrelenmesi olarak açıklanabilir.

Şifrelerin güvenli ortamda bulunması önemlidir. Kriptoloji, kripto paraların şifreleme sisteminin transfer edilmesi durumunda çözülmesi ile verilerin görünür olması yani kullanılabilir hale gelmesi olarak da tanımlanabilir. Kripto para ise bu bilimi kullanan para birimidir. Bu paralarda matematik üzerinden bazı şifreleme işlemleri yapılmıştır. Sanal olarak tüm işlemlerde, dijital ortamlarda ve banka kartlarında kullanılabilir.

Kripto Para Çalışma Prensibi

Kripto para nasıl çalışır? Kripto para çalışma prensibi nedir? Evet, aslında çalışma prensibi son derece kolay. Sen de almış olduğun şifreli para için şifre üzerinden işlemlerini yapabilirsin. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde şifre üzerinden gerek online sistemler gerekse kart ile ödeme olabilir. Belirlenen şifre, sanal para satın alman durumunda sana iletilir. Kripto paranın korunmasını sağlamak için sanal cüzdanlar da üretilmiştir. Tüm bunları göz önünde bulundurman durumunda çalışma prensibi konusunda sorun yaşamadan memnun kalacağın bir şekilde, şifreni gizli ve saklı tutarak kullanabilirsin.

Kripto Para Nasıl Alınır? Satılır?

Kripto para nasıl alınır?

Kripto para alım satım konusunda bilgi sahibi olarak işlemlerini daha güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin. En basitinden sen de eğer kripto para almak istiyorsan, bu durumu normal bir alışveriş olarak düşünebilirsin. Online alışveriş sistemi üzerinden alım satım işlemini gerçekleştirebilirsin. Siteye giriş yaptığında kripto para nasıl alınır göreceksin. Anında alımın gerçekleşmesi için yapman gereken satın al butonunu kullanmak. Farklı miktarlarda olan kripto paraların bir araya getirilmiş olması sayesinde, direkt olarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsin.

Kripto para nasıl satılır?

Alım konusunda verilen bilgiler üzerinden sorun yaşamadan kripto para almak mümkün olur. Bunun dışında kripto para nasıl satılır sorusunun yanıtına göre hareket ederek, satışı yapabilirsin. Aynı web siteleri üzerinden mevcut olan kripto paranın satışını yapabilirsin.

 • Kripto para bozdur: Bozdur butonları oluşturulduğunu göreceksin. Bu aşamada hemen bozdurma işlemini yapabilirsin. Sorun yaşamadan ve talep ettiğin şekilde, hızlıca bozdurma işleminin gerçekleşmesi de sağlanmış olacaktır.
Kripto Paralar
Kripto Paralar

Kripto Para Güvenilir mi?

Güvenlik konusunda merak ettiklerin olabilir. Kripto para güvenilir mi sorusunu sorabilirsin. Tamamen teknoloji tabanlı şifreleme sistemi ile oluşturulduğundan güvenlik en yüksek seviyede sağlanmıştır. Elbette teknolojik olması hususu, aynı zamanda güvensizliği ortaya çıkan bir durumdur. Bu riskleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Güvenliği sağlamak için ise sana önerimiz olacak:

 • Sanal Cüzdan: Bilgisayarlarda kazılarak bulunmuş olan kripto paralarınızda güvenliği sağlamak, sanal cüzdan ile olacaktır. Sanal cüzdan kullanımını sağlayarak, sen de güvenle kazancını saklayabilirsin.
Kripto Para Güvenilir mi?
Kripto Paraların Güvenliği

Kripto Parada Türkiye’de Süreç Nasıl İşliyor?

Türkiye’de sanal paraların kullanımı, tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi online sistemler üzerinden yürür. Bu durumda Türkiye üzerinden yapılacak olan işlemlerin takibi online sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Kripto parada Türkiye’de süreç nasıl işliyor sorusunun yanıtına göre hareket ederek, sen de sanal parayı hem korumak hem bulmak hem de kullanmak konusunda avantajlı olabilirsin. Hem bulmak hem de saklamak konusunda online siteler üzerinden kolayca işlem yapabilirsin.


Blockchain Nedir?

Sanal para konusunda adını sıkça duyduğumuz blockchain nedir? Kripto paralarda güvenlik, blockchain denilen bir sistem, teknoloji üzerinden sağlanır. Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlaması sebebi ile özel bir veri tabanıdır. Bitcoin popülerliğinden sonra duyulmaya başlanan blockchain teknolojisinin dijital olan tüm mecralarda kullanılması mümkün diyebiliriz. Tüm mecralar için uygun bir teknolojidir.

 • Sistem bloklar halinde oluşturulmuştur.
 • Merkezi olmadan dağınık bir biçimde çalışır.
 • Takibi olanaksız hale getirmektedir.
 • Bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri bulunur.
 • Tüm işlemler ise problem çözen madenciler tarafından gerçekleştirilir. 
 • Yazılımlar özel olarak oluşturulur.
 • Güvenlik de bu sayede blockchainler ile sağlanmış olur.
Blockchain
Blockchain

Kripto Para Birimleri

Kripto para birimleri son derece fazladır. Bakıldığında para biriminin kullanım durumu, popüler olması tamamen değeri ile alakalı oluyor. Yani para biriminin bir anda tanınması ve ortaya çıkması, onun değeri ile alakalı. Siteler üzerinden geniş çaplı bir araştırma yaptığında aslında çok sayıda para birimi olduğunu göreceksin. Elbette bu para birimlerinin değerinin değişmesi durumuna göre, paranın değerlenmesi durumuna göre tercih edilmesi mümkün.

Kripto para birimlerine örnekler;

 • IOTA
 • Tether
 • Stellar
 • EOS
 • Liteceoin
 • Cardano
 • Ripple
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • Bitcoin

Gibi para birimleri dışında çok sayıda para birimi var. Ancak son dönemin en çok bilinen ve en değerli olan para birimleri arasında ilk 10 örnek yukarıdaki gibidir. Özel şekilde sunulan bu örneklere bakarak, sen de para birimi konusunda seçici olabilirsin.

En Güçlü Kripto Paralar

Güçlü olan kripto paralar hangisi? Paraların gücü, değeri neye göre değişiyor? Tıpkı gerçek para birimlerinde olduğu gibi sanal paraların da bir borsası var. Direkt olarak en güçlü kripto paralar için bu alanda belirlenen para birimine göre hareket etmek mümkün. Para birimlerinin doğru kullanımı, para birimlerinin en iyi şekilde seçilmesi güçlü olandan yana tercihi yapmak ile olacak. Bakıldığında Bitcoin değerlerinin bu zamana kadar en yüksek değerlere ulaştığı görülür. Mantıklı şekilde yapılacak olan hamleler ile kazanç elde etmek, bu sanal para üzerinden en avantajlı şekilde gerçekleşebilir.

Bitcoin değeri 20.000 dolara kadar yükselmiş para birimidir.

Ethereum Bitcoin Ripple
Kripto Para Birimleri (Ethereum, Bitcoin, Ripple)

En Çok Yükselen Kripto Paralar

En çok yükselen sanal paralar dendiğinde akla gelen Bitcoin oluyor. 20.000 dolar çok yüksek bir tutar olduğundan, sanal paralar arasında hemen popüler olmuştur. Yaşanan bu değer artışı, pek çok kişinin de sanal paralara yönelmesini sağlamıştır. Bakıldığında son derece değeri artan, kısa süre içinde sanal para üzerinden kat kat kar elde edilme imkanının olması gibi hususlar var. Bunları değerlendirip en avantajlı şekilde kripto paraların kullanılması sağlanabilir. En çok yükselen kripto paralar arasında Bitcoin dışında Ethereum da var. O da son derece bilinen sanal paralar arasında. Bunun dışında Bitcoin Cash gibi Bitcoin türevleri olan para birimleri de en yüksek olan kripto paralar arasında yerini almıştır.

Bitcoin
Bitcoin

Yeni Kripto Para Birimleri

Bilinen sanal paraların dışında, yeni kripto para birimleri ile de sanal para sektörü gelişiyor. Farklı sanal paralar bulunuyor ve kazançlar, değerler üzerinden sanal para ile ilgilenenler için sunuluyor. Sen de farklı bir para birimi üzerinden yatırım yapabilirsin. Örneğin şu an değeri düşük olan; ancak yükseleceğine inandığın bir para birimi olması halinde yatırım yapabilirsin. Bu durumda kripto para birimi üzerinden uzun vadede kazanç elde etmek söz konusu olabilir.

ACryptoS, PoolStake, Blink, Wtapped gibi para birimleri var. Değerleri popüler olan para birimlerine göre düşük olduğundan yeni olan para birimleri arasında gösterilebilir. Ancak bunlar dışında da yeni sanal para birimleri ortaya çıkabilir. 

Kripto paralarla ilgili işlem yapmaya başlamadan önce Experlize uzmanlarından destek alarak, daha güvenli ve donanımlı bir şekilde kazanmaya başlayabilirsiniz. 

bir yorum bırakın