Loyalty Program Nedir? Müşteri Sadakati Nasıl Artırılır?

Her geçen gün evrimleşmeye devam eden ve dijital dünyanın getirdiği yeniliklere uyum sağlayan loyalty programları, mobil uygulamalarla bütünlük kurmalı, Big Data ve CRM gibi verileri etkili bir şekilde kullanmalı ki global trendleri yakalayabilsin.

Çalışanlara, son kullanıcıya yani müşterilere ve bayi ile acentelere yönelik olarak yapılabilen sadakat programları, başarılı şirketlerin arkasındaki en önemli destekçilerinden biri olurken loyalty’nin faydaları sunduğu avantajlarla şirketleri ileriye taşıyor.

Her geçen gün evrimleşmeye devam eden ve dijital dünyanın getirdiği yeniliklere uyum sağlayan loyalty programları, mobil uygulamalarla bütünlük kurmalı, Big Data ve CRM gibi verileri etkili bir şekilde kullanmalı, anlık ödüllendirmeye, anlık geri bildirimlere izin veren dijital bir platforma sahip olmalı ki global trendleri yakalayabilsin. Değişikliği anlamak için akıllı telefonların kısa süre içerisindeki gelişimine bakmak bile yeterli. Dünya dijitalleşiyor bu sebeple sadakat programlarının da bu değişimi takip etmesi çok önemli.

Çalışanların ve müşterilerin davranışlarındaki değişimler ve milenyum kuşağının hem çalışma hem de sosyal hayattaki varlığı da sadakat programlarının değişiminde önemli rol oynar. Loyalty uygulamalarının işleyişini şekillendiren bu gibi değişimleri dikkate alarak hem bayi hem çalışan hem de son kullanıcıya yönelik sadakat programlarımızın çerçevesini belirliyoruz. Şirketler, ne kadar uzun süre sadakat programına sahip olurlarsa loyalty’nin faydaları o kadar çok ortaya çıkacağından ve sonuç o kadar çok etkili olacağından uzun dönem sadakat programlarını tercih etmek, daha fazla avantaj sunar.

Öncelikle veri toplama anlamında büyük bir fayda sağlayan loyalty programları aracılığıyla elde edilen veriler neticesinde hedef kitlenin özelinde sadakat çalışmaları yapılabilir.

Rakip şirketler karşısında rekabet üstünlüğü kazandırmak tüm sadakat programlarının ortak noktası. Çalışanlara yönelik uygulamalarda loyalty’nin faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: Çalışanların şirkete duyduğu bağlılık ve sadakat artar, aidiyet duygusu oluşur, çalışan memnuniyeti ve performansı yükselir, performans yönetimi kolaylaşır, şirket içinde takdir ve teşekkür kültürü oluşur, kurum itibarı desteklenir, şirket içi iletişim artar ve yetenekli çalışanların şirket içerisinde kalmasına yardımcı olur.

Bayi ve acentelere yönelik sadakat programları da öncelikle satışları ve şirketin kârını yükseltir, bayilerin markalarını daha iyi tanımalarını ve aralarında bağ kurmalarını, sosyalleşmelerini, etkileşime geçmelerini sağlar, bayi ve satış temsilcilerinin motivasyonunu ve performansını arttırır; bölge, ürün ya da üye bazında kampanyalar oluşturulmasına imkân tanır. Son kullanıcıya yani müşterilere yönelik loyalty programlarının faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; müşteri memnuniyeti ve bağlılığı yukarı çıkar, doğal marka elçileri oluşturur ve marka bilinirliliğinin artmasını sağlar, şirket gelirlerini ve kârı yükseltir, sadık müşterilerin daha sık geri dönüş yapmasını ve daha çok harcama yapmasını sağlar.

Loyalty program yönetimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına online danışmanlık platformu Experlize’ın profesyonel danışmanlarından ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

bir yorum bırakın