Marka Nedir ve Markalaşma Sürecinde Başarılı Olmak Yapılması Gerekenler

Marka Nedir?

Sen de marka nedir sorusunun tam olarak açıklamasını mı merak mı ediyorsun? Aslında tamamen bir gruptan farkını yaratan, hizmet eden isim olarak söyleyebiliriz.

Mal ve hizmetlerin piyasadaki başarısı, farkını ortaya koyması ile olur. Fark yaratan bir unsurdur. Logo, kavram, sözcük, simge ile kendi farkını tüketici hemen fark eder. Aynı zamanda işletmeyi ya da bir ürünü hizmeti temsil eden kimlik olarak da açıklanabilir. Kalite ve dürüst bir çalışmanın göstergesidir. Zamanla da iş hacminin göstergesi olacaktır.

Tüketicinin zihninde bir imaj yaratmak marka ile olur.

Peki, markalaşmak nedir?

Markayı yaratmak, oluşturulması ve tanıtılması, yayılması kapsamında tüm aşamalara denir. Herhangi bir pazarda pazarlama ve iş geliştirme, tanınma açısından markalaşmada ilk esas olarak kabul edilmektedir. Bu sürecin tamamlanması sonunda, çok sayıda kişi tarafından belli bir kitle tarafından tanınıyor olmak bu süreci tamamlamış olduğunu gösterir.

Marka Nedir
Marka Nedir

Markalaşmak Neden Önemlidir?

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke firmalarının dünya pazarında yer alması için, ticaret hacmini artırmak için mutlaka markalaşması gerekiyor. Tüketici artık markayı bir ürün, hizmet, unvan olarak bire bir imaj ile ilgili olarak yorumluyor. Bu sebeple son derece önemli olduğundan, piyasada yer almak için markalaşma sürecinin de tamamlanması gerekiyor.

  • Açıkça bir mesaj göndermek
  • Kullanıcının güvenini, sadakatini kazanmak
  • Güvenilir pazarı garanti etmek
  • Hedef müşterileri ürün ve hizmete duygusal olarak da bağlamak
  • Satın alma işlemi ile alıcıyı motive etmek

gibi etkileri olduğundan, markalaşma süreci son derece önemlidir. Aşamaların tamamlanması halinde kişilerin imajını tanıması, benimsemesi durumunda sonrasında kar olarak dönmesi çok daha büyük boyutta olacaktır.

Dijital Pazarlama Stratejileri ve Araçlarını Kullanarak Satışları Artırmak adlı içeriği okuyarak dijital marka oluşturma stratejilerini belirleyebilirsin.

Nasıl Markalaşabilirim? 

Markalaşmanın olması için “nasıl markalaşabilirim?” sorusunu sorabilirsiniz. Elbette yaptığın iş, sunduğun hizmet, sattığın ürün için en iyi noktaya gelmek özel bir imaja sahip olmak ile olur. Bunun için sorulan sorunun yanıtı, markalaşmak sürecinin tamamlanması ile olacak şekilde yanıtlanabilir. Öncelikle imaj oluşturup, patent almalısın diyebiliriz.

  • İsim belirlemek
  • Logo tasarlamak
  • Slogan bulmak
  • Özel web sitesi oluşturmak
  • Markanın reklamını yapmak

gibi aşama aşama markalaşmanın tamamlanması sağlanır. Her aşama için uzman desteği almak önemlidir. Sebebi ise bu alanda uzman olan kişiler tarafından oluşturulan logo, web sitesi, slogan gibi seçenekler aslında sizin bulunduğunuz piyasada oluşturduğunuz imaj ile ortaya çıkmanız açısından büyük önem taşır. Göz önünde bulundurmanız halinde, markalaşma süreci konusunda gerekeni yapmış olun. 

Uzman desteği alarak markalaşma sürecini en kolay şekilde tamamlayabilirsin…

Markalaşmak İçin Gerekli Aşamalar Nelerdir?

markalasma

Markalaşma aşamalarının tek tek uygulanması önemlidir. Sen de başarılı ve akılda kalan bir markan olsun istiyorsan, bu aşamaları tek tek tamamlamalısın. Sonrasında imajının tanıtımı ile hem dünya piyasasında hem de yerel piyasada ismin ile varlığını sürdürebilirsin.

İsim belirlemek Patent Almak

İsim belirlemek önemli bir aşama. Daha önce kullanılmamış, patenti alınmamış olan bir seçim yapmak gerekiyor. Bunun için mutlaka öncesinde sektör araştırması yapılmalı. Ayrıca kolay okunan ve en kolay şekilde ifade edilmesi sağlanan bir isim belirlemek önemlidir. Sonrasında ise yasal sürece uygun şekilde patenti alınmalıdır.

Marka Logosu Oluşturmak

Markanın logosu, tüketicinin akılda kalması için önemli bir unsur. Mutlaka logonun tasarlanması konusunda uzman desteği almak gerekiyor. Başarılı bir marka için mutlaka tasarım konusunda uzman olan tasarımcı desteği al. Markalaşma sürecinde başarılı olmak için ne yapılmalı sorusunun yanıtında, mutlaka aşamalar için uzman desteği almada çekingen davranmamak yanıtı verilir. Bunu göz önünde bulundurarak markan için sen de en iyisini yap.

Kurumsal Kimlik

Marka için kurumsal kimlik oluşturabilirsin. Bunun için de ayrıca hizmet alabilir, direkt olarak bu alanda geniş kapsamlı bir çalışma yapılması sağlanabilir. Web sitesinin oluşturulması ya da slogan belirlemek gibi hemen hemen her aşamada gereken en iyi şekilde tamamlanır.

Tanıtım

Markanın tanıtımı en önemli aşamadır. Tanıtımın en iyi şekilde gerçekleşmesi, Pazar alanında markanın adının bilinmesi önemlidir. Hedef kitlenin belirlenmesi ile oluşturulan tanıtımlar markanın kısa süre içinde yükselmesini sağlayabilir.

Markalaşma hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsan Experlize tam yanında!

Markalaşma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Markalaşmak İçin

Markalaşma sürecinde kişi profesyonel şekilde hareket etmelidir. Markalaşma sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar kapsamında sürecin yönetimi için detaylar sunuluyor. Bunları göz önünde bulundurarak markanın süreç yönetimini en iyi şekilde yapın.

Markanın sahte ürünler ile piyasaya çıkmasını elinizde tutun.

Markanın kısa süre içinde her kesimden kişi tarafından tanınır olmasını sağlamak, markanın sahteleşmesine izin vermektir. Bu da bir reklam türü olarak görülür. Yani markanın tanıtımı aşamasında değerlendirilebilir. Bunun ne zaman kullanılacak olduğu son derece önemlidir. Senin için önemli olan, bu sürecin de takip edilmesi ve elde tutulmasıdır. Piyasaya yer alan sahte markalı ürünlerinizin tanıtım amaçlı kullanılmasına bir süre izin vermek, bunu el altından yapmak marka tanıtımı için uygun olabilir. Kontrollü şekilde gerçekleşmesi halinde sorun olmaz.

Hedef kitlenizi belirleyerek, farkınızı ortaya koyun…

Belirlediğin hedef kitleye yönelerek farkını ortaya koy. Bu sayede kısa süre içinde markalaşma sürecinde başarılı olmak kaçınılmaz olmaz. Akılda kalıcı olmak için her aşamayı tamamladığında, imajın artık çok sayıda kişi tarafından biliniyor olacak. Tanınır bir dünya markası olması süreci başarılı yönetmek ile olur.

Markalaşma sürecinde her şeyin hayal ettiği gibi ilerlemesi için Experlize uzmanları senin yanında. Adım adım oluşturulacak olan yol haritasında ilerleyerek başarıyı garantileyebilirsin. Markalaşma sürecinde başarılı olmak için A’dan Z’ye aradığın her şeyi Experlize uzmanlarından öğrenebilirsin.

bir yorum bırakın