Marketplace Nedir? Avantajları Nelerdir? – 2021

Marketplace
Marketplace (Pazar Yeri)

Dropshipping ya da çeşitli yöntemlerle satmak istediğin ürünleri listeleyip, satışını yapmak istediğin tüm platformlara marketplace (Pazar Yeri) adı verilmektedir. İnternet ortamında kullanıcılara hizmet veren AliExpress ve benzeri birçok pazar yeri platformu bulunuyor. Peki, Marketplace nedir ve kullanıcılara ne gibi avantajlar sunuyor?

İnternet üzerinden satışını yapmak istediğin farklı birçok ürünü, çeşitli platformlara ekleyerek milyonlarca farklı müşteriye aynı anda ulaşabilirsin. Ancak bu noktada her platformun müşteri potansiyelinin farklı olduğunu ve eklediğin ürünlerin bu platformlardaki genel müşteri potansiyeline hitap etmesi gerekiyor. Bu nedenle pazaryeri seçimi büyük önem taşıyor. Firmanın ürettiği ürünleri ya da Dropshipping olarak satışını yaptığın ürünleri platformlara eklerken dikkat etmen gereken farklı noktalar bulunuyor. 

Marketplace Seçimi Nasıl Yapılır?

Marketplace Seçimi Nasıl Yapılır
Marketplace Seçimi

Marketplace seçimi yaparken dikkat etmen gereken en temel nokta, sana en iyi avantajları sunan platformu tercih etmektir. Marketplace avantajları arasında satış oranından kesilen yüzde, başarılı müşteri iletişimi ve sorunsuz altyapı gibi unsurlar sayılabilir.

Bu noktada ürünlerinin satışını yaptığın platformu iyi belirmen, satışlarını arttırmak için temel oluşturuyor. AliExpress gibi dünyanın neredeyse tüm ülkelerinden kullanıcıları bulunan, milyonlarca kişinin kullandığı pazar yeri platformlarını tercih ederek müşteri potansiyelini arttırabilirsin.

AliExpress’de Satışları Artırmak

AliExpress’de satışlarını çok daha yüksek seviyelere çıkarabilmek için ürünlerin fiyatlarını benzer firmalardan daha düşük seviyelerde tutman ve ürün görsellerine önem vermen gerekiyor. Üretici firmalar genellikle ürünlerin görsellerine çok fazla zaman harcamazken, Dropshipping yapan kullanıcıların ürünleri satın alması ile kazanç sağlıyor. 

AliExpress ile Dropshipping nasıl yapılır diye merak ediyorsan buraya tıkla!

Dropshipping ile kazanç sağlamak istiyorsan, öncelikle ürün satışı yapacağın kategoriyi belirleme ve kendine uygun bir üretici seçmen gerekiyor. Üretici firmalarla yapacağın anlaşmalar sayesinde çok daha uygun fiyatlara ürünleri kendi profiline ekleyebilir ve buradan satışını yapabilirsin.

Dropshipping sisteminin en avantajlı noktası, satışını yaptığın ürünleri fiziksel olarak satın almana gerek olmamasıdır. AliExpress profilinde satışını yaptığın ürünlerin satın alınması halinde, satın almayı üretici firmaya yönlendirerek ürünün alıcıya gönderilmesini sağlayabilirsin. Böylece sadece aracı bir firma olarak görev yapıp, yüksek kazançlar sağlayabilirsin.

Dropshipping’de Marketplace Seçimi

Marketplace Seçimi
Dropshipping’de Marketplace Seçimi

Dropshipping yöntemi, fiziksel olarak ürünlere sahip olma zorunluluğu olmayan, depolama masrafları içermeyen bir yöntem olarak günümüzün en çok tercih edilen satış yöntemidir. Ancak Dropshipping ile kazanç sağlamak istiyorsan, market seçimini iyi yapmalı ve ürünleri doğru platformlarda yayınlamalısın. Dropshipping sistemini kullanan farklı binlerce kişinin olması, sistemdeki rekabeti de oldukça arttırıyor. 

E-Ticaret, durmadan kendini geliştiren ve her geçen gün hem müşteriler hem de satıcılar için büyük avantajlar sağlayan bir alan haline geldi. Özellikle Covid-19 salgını sonrası internet üzerinden satışlar hiç olmadığı kadar yükselmiş ve kullanıcılar için artık değişmesi mümkün olmayan bir alışkanlık haline gelmiştir.

E-Ticarete dropshipping yöntemi ile giriş yapabilirsiniz. Dropshipping ile ürünleri depolamak gibi zahmetlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Günümüzün en çok tercih edilen satış yöntemi olan Dropshipping için pazar yeri seçimini çok iyi yapmalısın. Dropshipping sistemini kullanan farklı binlerce kişinin olması, sistemdeki rekabeti de oldukça arttırıyor.

Dropshipping’de Marketplace Avantajları

Marketplace, internet üzerinden satışı yapılan ürünlerin listelendiği tüm platformların genel adıdır. Dilimize pazaryeri olarak çevrilen Marketplace, en çok tercih edilen e-Ticaret yöntemlerinden biridir. Ancak satışını yaptığın ürünleri, yoğunluklu olarak ürünlerin alıcı portföyündeki alıcıların bulunduğu platformlarda sergilemen gerekiyor. Bu nedenle Marketplace seçimi, Dropshipping ile kazanç sağlamak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Pazaryeri seçimi yaparken, oldukça yüksek müşteri çeşitliliğine ve gönderim avantajlarına sahip platformları tercih etmen, kazancını çok daha üst seviyelere taşıyacaktır. Bu nedenle satışını yapacağın ürünlerin öncelikle hangi müşteriler tarafından tercih edildiğini belirleme ve buna uygun pazar yeri seçimi yapman gerekiyor. 

AliExpress milyonlarca kişiye erişim imkanlarının yanı sıra kendine özel yüzlerce farklı kargo seçeneği ile en çok tercih edilen pazar yeri olmayı başarıyor. AliExpress’de ürünlere erişim ve ulaştırma avantajları sayesinde sen de ek zahmetlere girmeden ürünlerinin satışını yapabilirsin.

C2C iş modeli hakkında bilgi almak için hemen tıkla!

Experlize Marketplace Desteği ile Satışlarını Arttır

Experlize’de hizmet veren onlarca farklı profesyonel danışman bulunuyor. Experlize danışmanlarının desteği ile internet üzerinden satış hakkında A’den Z’ye her şeyi öğrenebilir ve konuda sorunsuz bir şekilde ilerleyebilirsin. Marketplace seçimi, Marketplace avantajları gibi konularda rakiplerinden bir adım önde olabilirsin. 

Experlize’de haftanın 7 günü 24 saat boyunca Dropshipping sistemi ve pazaryeri seçimi üzerine aklına takılan tüm sorulara yanıt bulabilir, profesyonel danışmanlar aracılığı ile kendine en uygun pazar seçimini yapabilirsin. Bu sayede satışını yaptığın ürünler için en uygun marketi seçebilir, firmanın kazancını kısa sürede arttırabilirsin.

bir yorum bırakın