MarTech Nedir? AdTech Nedir? Farkları Nelerdir?

AdTech'in merkezinde kampanya, reklamlar ve tüm alakalı veriler ve metrikler bulunur. MarTech ise daha çok “kendi ağaçlarınızı budama” ile ilgilidir.

MARTECH NEDİR?

Martech, reklam verenler ve müşterileri ile birebir ilişki kurmak için var. Günümüzde birçok marka zaten bu düzene sahipler. Bununla birlikte, eski markaların hala müşterileri ile onları birbirinden ayıran birçok katman var. Bu katmanları dökmelerine yardımcı olmak için birçok kişi dijital pazarlama merkezlerine ya da pazarlama bulutlarına dönüşüyor.

Neredeyse tüm pazarlama teknolojisi şirketleri bir hizmet olarak yazılım modeli veya SaaS üzerinde çalışıyorlar. Bu, markaların yazılımları kullanmak için satıcılara yıllık bir ücret ödediği anlamına gelir; böylece tüketicileriyle ilgili veri toplayabilirler. Gartner tarafından yayınlanan bir şubat raporuna göre Adobe, Salesforce, Oracle ve Marketo, kümelerin pazarlanması konusunda açık liderler.

ADTECH NEDİR?

Reklam teknolojisinin kısaltması olan “Ad Tech” terimi, genel olarak reklamcılık bağlamında kullanılan farklı analiz türlerini ve dijital araçları ifade eder. Reklam teknolojisi ile ilgili tartışmalar genellikle reklamları kişilere ve belirli hedef kitlelere yönlendirmek için kullanılan kapsamlı ve karmaşık sistemler etrafında dönmektedir.

Bir anlamda, reklam teknolojisi, dijital banner reklamlar ve reklam için diğer iletim yöntemleri gibi öğeleri içerir. Bununla birlikte, reklam teknolojisi, reklamcılığı hedef kitleye yönlendirmeye yardımcı olan arka uç sistemleri de içerir. Bu, dijital reklam kampanyalarının “akıllı motorları” olan tam pazarlama platformlarını ve analiz sistemlerini içerebilir. Örneğin, IT uzmanları, belirli yerlerde ve platformlarda yalnızca doğru kişilere dijital mesajlar vermeyi amaçlayan “doğrudan dijital posta” kullanarak belirli sonuçları tanıtmak için perde arkasında çalışabilirler.

Farkları Nelerdir?

AdTech’in merkezinde kampanya, reklamlar ve tüm alakalı veriler ve metrikler (gösterimler, edinimler, görünümler ve benzersiz kullanıcılar) bulunur.

Reklam teknolojisi, reklam verenlerin ve reklam ajanslarının bir dizi web sitesi veya uygulamada çevrimiçi reklam kampanyaları oluşturmasına, yayınlamasına, ölçmesine ve yönetmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yayıncıların (web siteleri ve uygulamalar) envanter olarak da bilinen mevcut reklam alanlarını çok sayıda reklam verene satmasına olanak tanır. Bu, görüntülü reklamlar veya arama motoru pazarlaması (SEM) aracılığıyla yapılabilir. Uzmanlaşmış AdTech platformları ilişkilendirme, doğrulama ve görüntülenebilirlik ile ilgilenir.

MarTech ise daha çok “kendi ağaçlarınızı budama” ile ilgilidir. Pazarlamacıların çevrimiçi pazarlama kampanyaları oluşturmalarına, yayınlamalarına, yönetmelerine ve yerinde pazarlama yapmalarına olanak tanır. E-posta pazarlaması, sosyal medya yönetimi, A / B testi, kişiselleştirme, kullanıcı geri bildirimi anketleri, web analizi vb.

MarTech ve AdTech hakkında daha fazla bilgi edinmek, aklındaki soruların yanıtlarına anında ulaşabilmek için online danışmanlık platformu Experlize‘nin alanında uzman danışmanlarına başvurabilirsin.

bir yorum bırakın