Melek Yatırımcı Nedir ve Doğru Melek Yatırımcı Bulmanın 6 Yolu

Melek yatırımcı bulman fikrinin gerçekten özgün ve gelecek vaat edici olduğunun bir göstergesidir.

Aslında başlık ‘Melek Yatırımcı Kimdir?’ olabilirdi. Çünkü melek yatırımcı, bir girişimcilik fikrinin ilk basamağında, fikir sahibine finansal destek sağlayan ve finansal desteğin yanı sıra çeşitli alanlardaki tecrübe ve bilgi birikimleriyle girişimcinin yanında olan kişidir. Eğer çok iyi bir fikrinin olduğuna inanıyorsan ama ilk aşamada finansal desteği sağlayamıyorsan doğru melek yatırımcıyı bulmak bu noktada kritik önem taşıyor. 

Melek Yatırımcı nedir? Melek Yatırımcı Bulmak Neden Önemlidir?

melek yatırımcı nedir

Melek yatırımcı, inanmadığı ve gelecek görmediği bir fikre maddi destek sağlamaz. Melek yatırımcı bulman fikrinin gerçekten özgün ve gelecek vaat edici olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca melek yatırımcı iş dünyası hakkında bilgisi ve tecrübesi olan kişidir. Melek yatırımcıyla çalışıyor olman iş yönetimi, pazarlama, satış gibi belkide bir çok farklı alanda tecrübesi olan birinden danışmanlık alacağın anlamına gelir.

Bu kadar önemli olmasının en büyük nedenlerinden biri de şu: Örneğin maddi yönden eksik olduğun için bir bankadan kredi çektiğini varsayalım. Girişimin başarılı ya da başarısız sonuçlansa da o krediyi faiziyle birlikte belli bir süre zarfında geri ödemen gerekecek.

Oysaki melek yatırımcının sağladığı maddi destek, girişiminin başarısız sonuçlanmasına rağmen ödeme yapmanı gerektirmez. Bu yüzdendir ki bu kişiler, projeye melek yatırımcı bulmak konusunda ilk başvurulması gereken, riski göze alan kişilerdir.

Yatırımlar ile ilgileniyorsan KOSGEB hakkında bloğumuzu kesinlikle incelemelisin!

KOSGEB Nedir, Nasıl Başvurulur ve İş Planı Örnekleri

Doğru Melek Yatırımcı Bulmanın 6 Yolu

doğru yatırımcıyı bulmak

Fikrinin uzun vadede ses getireceğine, insanlar için fayda sağlayacağına inanıyorsun. Şimdi sıra melek yatırımcı bulmakta. Fikrinin farklı ve yararlı olduğunu doğru yatırımcıya ispatlaman ve aynı zamanda ikna etmen lazım. İşte ‘melek yatırımcı nasıl bulunur?’ konulu kısma geçiyoruz. 

  1. Network oluştur. Geniş yelpazeli ve hedefine ulaşmada yardımcı olacak kişilerden oluşması yatırımcı bulma konusunda sana kapı açabilir.
  2. Girişimcilik fikrini, sağlayacağı faydayı, yatırımın geri dönüş süresini ve en önemlisi farkını çok iyi açıklayan ama aynı zamanda kısa ve öz, etkili, görsel yönü güçlü bir sunum hazırlamalısın. Unutma vaktin az ve yatırımcıyı en hızlı şekilde ikna etmen gerekiyor. Güçlü bir iş planı hazırlamak elini her zaman güçlendirecektir.
  3. Sektörünle alakalı yetkililere ulaş. Örneğin eğer fikrin sağlık alanıyla ilgili ise, sağlık sektöründe yer alan ve bu konularla ilgili  bir doktora fikrini sunman doğrudan ondan yatırım almanı sağlamasa bile, bu tür kişilere ulaşman için aracı olabilir.
  4. Girişimcilikle ilgili etkinliklere, seminerlere hatta yarışmalara katılmalısın. Bu tür etkinliklere mutlaka melek yatırımcılarda gelirler. Onlarla iletişime geçmek için çok iyi bir fırsattır. Hatta bir prototip hazırlaman yatırımcı bulma konusunda çok daha etkili bir yol olacaktır.
  5. Sosyal medyanın gücünden yararlan. LinkedIn, instagram gibi kanallarda projenle alakalı olacak şekilde içerikler paylaş. Ve yine sosyal medya aracılığıyla ya da mail yoluyla onlara ulaşmaya çalış. 
  6. Bir B planın hatta C planın da mutlaka olsun. Melek yatırımcıyı buldun ve ilk görüşmedesin sana sorduğu cevapları net bir şekilde, alternatiflerini düşündüğünü açıklayarak anlat. 
  7. Yatırımcıların girişimcilerde aradıkları özelliklerde melek yatırım kazanma oranını etkileyen önemli bir maddedir.

Bu maddeler sana büyük yardımı dokunacak maddeler. Ama değinmek istediğim birkaç husus var. Çünkü bu hususlarla bu maddeler ayrı düşünülemez. Mesela melek yatırımcıya sunum yapacaksın sunumunu gerçekten harika hazırladın. Fikrinde çok güzel. Ama özgüvensizsin, konuşurken çok zorlanıyorsun. Maalesef ki yatırımcıyı etkilemen çok zor. Bu yüzden bu yönün eğer eksikse geliştirmeye çalıştırmalısın.

Bir diğer nokta ise melek yatırımcıya gitmeden önce onu araştır. Yatırımcının daha önce hangi işlerde çalıştığını, hangi üniversitede hangi bölümü okuduğunu, ilgili olduğu sektörü öğren. Hatta yapabiliyorsan melek yatırımcıyla aranda ortak nokta bul ve o noktadan ilerle.

Ve unutma doğru yatırımcıyı ararken Experlize uzmanlarından senin için en uygun olan melek yatırımcıyı bulmak konusunda bilgi ve danışmanlık alabilirsin.

bir yorum bırakın