Performans Pazarlama Nedir? Neden Önemlidir?

Performans pazarlama verimi ve satışı artırmak, hedeflere en hızlı şekilde ulaşmak için çok önemlidir. Bu yazımızda performans pazarlama nedir sorusunun yanıtını ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Performans Pazarlama Nedir?

İlk olarak performans pazarlama, şirketlerin hedefleri doğrultusunda elde edilmek istenen satış miktarı ve gelire ulaşmak için pazarlama sürecini, bütçesini, veri ve performansa göre pazarlamasıdır. Kısaca performans pazarlama nedir sorusunun yanıtı bu şekildedir. Performans pazarlama, belirlenen bütçe üzerinden en etkin şekilde nasıl kazanç elde edilir sorusunun yanıtını da verir. Bu yöntemle ürünleri doğru kullanıcıya ulaştırmak, en doğru mecra üzerinden ürüne ulaşılmasını sağlamak ve tüm bu çalışmaların satışla sonuçlanması sağlanabilir. Performans pazarlama sayesinde hedeflere ilerleme de çok daha hızlı olacaktır. Hedefleri gerçekleştirme konusunda ise pazarlama tekniklerinin geliştirilmesi, kâr ve zarar durumuna göre hareket edilmesi son derece önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak hareket etmelisin.

performans pazarlama nedir
Pazarlama Stratejileri

Performans Pazarlama Neden Önemlidir?

Elbette performans pazarlama neden önemlidir sorusu da sorulur. Satışları arttırmak ilk sırada geliyor. Belirlenen bir hedef olması durumunda, çok daha iyi şekilde pazarlama olacaktır. Bunun için stratejiler, kriterler üzerinden gerekilen yapılır.

 • Satışları arttırmak
 • Kâr marjını geliştirmek
 • Stokları kontrollü tüketmek
 • Hedeflere göre hareket etmek

ve çok daha fazlası, bu pazarlama yönteminin ne kadar önemli olduğunun göstergeleri arasındadır. Pazarlamanın en iyi şekilde yapılması sağlanarak maksimum kâr elde edilebilir. Performans pazarlama önemi bu noktada son derece kilit durumdadır.

Pazarlama Uzmanlarının Sık Kullandığı Terimler

Evet, yapılacak olan performans yönetimi için sık kullanılan terimler üzerinden hareket etmek gerekiyor. Bakıldığında bu alan için önemli olan reklam, SEM, SEO gibi terimler en çok kullanılan terimler arasında yer alıyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için arama motoru optimizasyonunun yapılması, arama motoru pazarlama, reklam yönetimi gibi işlemlerin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi gerekilir. Bunları göz önünde bulundurman halinde, çok daha avantajlı bir şekilde yönetim ve kazanç sağlayabilirsin. Pazarlama uzmanlarının sık kullandığı terimler şunlardır:

 • Arama motoru pazarlama (SEM)
 • Arama motoru reklamcılığı (Pay – Per – Click – PPC)
 • Kullanıcı deneyimi pazarlaması
 • Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama
 • Satış ortaklığı 

Teknik anlamda gerekeni gerçekleştirebilmen için bu terimleri araştırmalı, iyice öğrenmelisin. Sen de bu alanda bilgi sahibi olduğunda ürününün veya hizmetinin en iyi şekilde pazarlanmasını sağlayabilirsin.

performans pazarlama
Pazarlama Uzmanlarının Sık Kullandığı Terimler

Performans Pazarlama Ölçümlemesi

Yapılan işlemlerin teknik anlamda ölçümlenmesi ile en iyi şekilde sonuçların görülmesi mümkün olacaktır. Performans pazarlama ölçümlemesi doğru bir şekilde uygulanarak satış ve diğer kontroller sağlanabilir. Pazarlama konusunda eksik olunan noktalar görülür. Önlem almak ve daha iyi bir sonuç çıkarmak açısından gereken yapılır. Kısa vadede hızlı ve çok satış için gereken araştırmaların sonunda hedef belirlenmiş olur. Bu hedef üzerinden direkt olarak pazara göre hareket edilir. Pazar ölçümleme tam da bu noktada önemlidir. Sen de hedef kitleni belirledikten sonra pazar ölçümünü yaparak kâr konusunda maksimum oranda sonuç alabilirsin.

Yatırım Getirisi (ROI)

ROI, yani return on investment, Türkçede ‘yatırım getirisi’ anlamına gelmektedir. Kısaca yapılan yatırımın ölçümlenmesi de denilebilir. ROI, dijital pazarlamada verilen reklamların getirisini ölçmek için kullanılır. Bir reklamın kaç görüntülenme aldığı, kaç kişinin bu reklam üzerinden ürün veya hizmet tarafından faydalandığı gibi verilerle ROI hesaplaması yapmak mümkün. Yeterli veri ve düzenli kontrollerle performansını ölçebilirsin. Bu sayede sen de reklam bütçeni ayarlayabilir, reklamların getirisini takip edebilirsin.

performans pazarlama ölçümlemesi
Yatırım Getirisi (ROI)

Performans Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok ölçütü olan performans pazarlamada, dikkat edilmesi gerekilen birkaç nokta vardır:

 • Kullanıcıya sunulan içerikler hedefe yönelik olmalıdır. Özgün ve heyecan verici olması halinde çok daha iyi sonuç verecektir.
 • Kısa vadede hızlı satış elde etmek için yeterli bir alt yapı sağlanmalıdır. 
 • Anı kurtaracak işlemler ile, alıcıları yormadan, nokta atışı yapılmalıdır.
performans pazarlama
Temel Performans Göstergeleri (KPI)

Temel Performans Göstergeleri (KPI)

Dikkat edilmesi gerekilen bir diğer nokta temel performans göstergeleridir. Şirket hedeflerine bakılarak Temel Performans Göstergeleri (KPI) doğru belirlenmeli, KPI hedefleri SMART, yani:

 • Specific: Özdeşleşmiş
 • Measurable: Ölçülebilir
 • Achievable: Başarılabilir
 • Realistic: Gerçekçi
 • Time-Bound: Zamana bağlı olmalıdır.

Temel Performans Göstergeleri, bir diğer adıyla Key Performance Indicator (KPI) performans ölçümlemenin en önemli göstergeleridir. Stratejik ve operasyonel bağlamda sana analitik bir temel sunar. Yani, önceden belirlediğin hedefleri ne ölçüde gerçekleştirdiğini görebilir, bu sayede eksilerini ve artılarını objektif bir şekilde analiz edebilirsin.

En Popüler Performans Pazarlama Hedefleri

 • Website Trafiği
 • Yinelemeli Ziyaretler
 • Aday Müşteri Yaratma
 • Müşteri Bağlılığı

Temel hedeflerinizi belirledikten sonra reklamları bu hedeflere göre verebilirsin. Bu hedeflere göre performansını ölçümlemek sana kazanç sağlayacaktır.

Şirket hedeflerini doğru belirlemek ve bu hedeflere en uygun performans pazarlama stratejisini geliştirmek için Experlize uzmanlarından destek almak için hemen tıkla!

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın