Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 2020’de Ne Kadar?

Şahıs şirketi kurduktan sonra aylık olarak muhasebe defteri tutma ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Şahıs şirketi kurma maliyeti 2020 yılı 2.200 TL ile 2.550 TL arasında değişen fiyatı bulunmaktadır. Şahıs şirketi açma maliyetleri aşağıda kalem kalem yazılmıştır.

Noterden Tasdikli İmza Beyannamesi: 82 TL

Mali Müşavir Vekaleti: 110 TL

Mali Müşavir Şahıs Şirketi Kuruluş Ücreti: 300 TL

Yazar Kasa Ücreti: (800 TL ile 1200 TL arasında)

Meslek Odası Kayıt Ücreti: 700 TL

İşletme Defteri Noter Tasdikli Onayı: 70 TL

Damga Vergisi (Kira Kontratı): 30 TL

Şahıs Şirketi Aylık Muhasebe Ücretleri;

 Şahıs şirketi kurduktan sonra aylık olarak muhasebe defteri tutma ücreti ödemeniz gerekmektedir.

İşletmelerin türüne göre ve işletmede çalışan sayısına göre fiyatlar değişmektedir.

 Taşımacılık, Hizmet ve Alım Satım Üzerine açılan şahıs şirketleri İşçisiz durumda 163 TL, 1-3 işçili 187 TL, 4-9 işçili 204 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 285 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

İmalat ve İnşaat sektörü için İşçisiz durumda 247 TL, 1-3 işçili 264 TL, 4-9 işçili 306 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 388 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

Zirai Kazançlar için İşçisiz durumda 126 TL, 1-3 işçili 164 TL, 4-9 işçili 198 TL ve 10 işçi fazlası olan şahıs şirketleri 245 TL aylık ödeme yapması gerekmektedir.

Şahıs Şirket Kuruluş Sonrası Maliyetler

Şahıs Şirketi Aylık Maliyetler;

Her ay KDV Ödemesi

Her ay çalışanınız varsa SGK primi ödemesi

Her ay Şahıs Şirketi Sahibinin BAĞ-KUR primi

Mali Müşavir Ücreti

Şahıs Şirketi 3 Aylık Maliyetler;

Üç ay da 1 Stopaj Vergisi

Şahıs Şirketi Yıllık Maliyetler;

Yıllık Gelir Vergisi, Yasal defter yıllık tasdik ücretleri, Meslek odası yıllık üye aidatları, Şahıs Şirketi Açıldıktan Sonra Diğer İşlemler.


Yazar Kasa: Şahıs şirketi açtığınızda perakende satışınız olacaksa açılış tarihinizden itibaren maksimum 15 gün içinde yazar kasanızı alıp, vergi dairesinden yazar kasa levhanızı almanız gerekmektedir.


Şahıs Şirketi Fatura Bastırmak: Şahıs şirketinizin açılmasından sonra +b yani eski adıyla BAĞ-KUR’u olmuş sayılıyorsunuz ve prim ödeme başlıyor. Bağ kur ödemeniz minimum 460 TL civarındadır. Asgari ücret atışında sizin de ödemeniz artacaktır. Şahıs şirketinizde çalışacak personel varsa personele SGK yapmak zorundasınız ve minimum işçi SGK ücreti olarak ta 500 TL civarında ödeme yapmanız gerekmektedir.

Esnaf Odasına Kayıt: Şahıs şirketi sahibinin Esnaf odasına ya da Ticaret odasına kayıtlı olması gerekir. Bu nedenle herhangi bir devlet işinde sizden faaliyet belgesi istenebilir. Bu nedenle kesinlikle ticaret odasına en azından kaydınız olması gerekmektedir.

bir yorum bırakın