Siber Güvenlik Nedir? Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Son yılların en hassas iş kollarından biri olan siber güvenlik ile ilgili öğrenmek istediğin her şeyi bu yazıda topladık. Siber güvenlik nedir? Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? İş imkanları var mıdır? Siber güvenlik maaşları nedir? 

İşte merak edilen tüm soruların yanıtı. Siber güvenlik meslek grupları arasında teknolojinin gelişmesi ile yerini almıştır. Her geçen çok daha fazla ilgi duyulan bu alan istihdamı arttırır. Siber güvenlik uzmanları nerede çalışır sorusunun yanıtı vererek, aslında siber güvenlik olmak istediğini söyleyen herkes için bilgilendirme yapacağız. Siber güvenlik önlemleri alarak işini yapacak olan kişileri tam olarak ne bekliyor? İşte detaylar…

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

İlk olarak siber güvenlik uzmanı nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Siber güvenli uzmanı; son dönemde yaygınlaşan fidye yazılımları, trojanlar, şirketlerin dosya sistemine erişen hackerlara karşı önlem alan kişilerdir. Çalışma şekilleri diğer meslek gruplarından farklıdır; çünkü devletin en önemli kadrosunda da görev alabilir. Bunları göz önünde bulundurmanız durumunda siz de sorunsuz bir şekilde hizmetten faydalanabilirsiniz. Son dönemde popülerleşen meslek grupları arasında yer alır. Yaptıkları işler gizli tutulduğundan, devletin önemli bir noktasında olmaları söz konusu. Ülkenin özel bilgilerini saklama ve koruma konusunda görev alabilirler.

siber güvenlik uzmanı

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Peki, siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum diyen bir kişinin siber güvenlik alanında bir kariyer planlaması nasıl sağlanır? Sen de siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum diyorsan, bu aşamaları gerçekleştirmen gerekiyor. Öncelikle siber güvenlik uzmanı nasıl olunur sorusunun yanıtını vereceğiz. Madde madde vereceğimiz siber güvenlik olma şartlarını göz önünde bulundurup, sen de siber güvenlik olabilirsin.

 • Eğitim: Her şeyden önce eğitim gerekiyor. Elbette bu alanda en iyi şekilde eğitim almak size farklı alanların kapılarını açabilir. Yazılım okumak, bilgisayar okumak bu alana yönlendirebilir. Ardından bu alanda yüksek lisans yapmak, kişinin kendisini geliştirmesi için çeşitli eğitimler alması son derece önemlidir. Değerlendirmen halinde sen de son derece nitelikli bir eğitim ile siber güvenlik olabileceğini göreceksin.
 • Gelişim: Kişinin kendisini en iyi şekilde geliştirmesi gerekiyor. Siber güvenlik olmak sonrasındaki süreçte bildiklerine, deneyimine göre avantaj getirecek olduğundan mutlaka buna göre hareket etmek gerekiyor. Gelişimini sağlamak, avantaj elde etmeni sağlayacak olan pek çok seçenek ile mümkün! Sonucunda ise başarılı bir alanda yer almak çok daha kolay olacak.
 • Başvuru: Kendini geliştirdiğini düşünen bir kişi, eğitimini de tamamladığında elbette başvurularını yapacak. Ancak başvurularının olumlu sonuçlanması ile siber güvenlik olarak meslek hayatına girebilirsin. Bunun için sunulan pek çok seçenek olabilir. Ayrıca hangi alanda çalışacak olduğunuz konusunda da başvurularınız belirleyicidir. 

Verilen aşamaları tamamlayarak sen de siber güvenlik uzmanı olabilirsin. Aşama aşama hedefe ilerleyen bir kişi, hedef odaklı olursa başarılı olacaktır. Devlet kademelerinde ya da önemli olan departmanlarda en iyi görevlerde çalışabilir.

siber güvenlik uzmanı

Siber Güvenlik Ne Kadar Maaş Alır?

Siber güvenlik olmak isteyen kişi için önemli olan bir diğer soru ise siber güvenlik ne kadar maaş alır sorusudur. Bakıldığında elbette her meslek grubu için maaş durumunun değiştiğini göreceksiniz. Farklı meslek gruplarında, kişiye göre ya da çalıştığınız kuruma göre maaş değişebiliyor. Ayrıca mevcut olan göreviniz de sizin net şekilde maaşınızın değişmesine neden olacaktır. Tüm bunlar maaşın değişebileceğini gösteren etkenlerdir. %100 bir kesinliğe sahip olmamakla birlikte, net siber güvenlik maaşına ulaşabilirsin. Ancak bu maaşın, koşula ve kriterlere göre değişebileceğini unutmamalısın.

BTK siber güvenlik uzmanları 25.000 TL alıyor.

Siber güvenlik ortalama maaş 10.000 TL ile 50.000 TL arasındadır.

siber güvenlik

Siber Güvenlik Uzmanları Nerede Çalışır?

Peki, siber güvenlik uzmanları nerelerde çalışabiliyor? Farklı çalışma alanları olan siber güvenlikler için, çalışma yeri uzmanlığa göre mi belirleniyor? Açılan ilanlara başvuru yaparak, şirketlerin de siber güvenlik alanlarında çalışabilirsiniz. En üst nokta devlet için bu işi yapmak olacaktır; ancak şirket, banka, online satış şirketleri gibi internet üzerinden bilgileri saklı tutmak isteyen pek çok firma var. Sen de bu firmalarda çalışabilirsin. Siber güvenlik uzmanları nerede çalışır sorusunun yanıtı geniş bir yelpazede sunulabilir. Farklı alanlarda farklı çalışma koşullarının olduğunu göz önünde bulundurarak farklı alanlarda çalışmak mümkün denebilir.

 • Şirketlerin yazılım departmanları
 • Devletin gizli online sistemleri koruma departmanları
 • Bankalar
 • Online satış yapan şirketler
 • Uluslararası şirketler

gibi alanlarda siber güvenlik uzmanı olarak çalışabilirsin. Siber güvenliğin her şirket, her departman için farklı görevleri olabilir. Bunları göz önünde bulundurup, sen de senin için en doğru kararı verebilirsin. Keyif alarak yapacağın, mutlu olacağın bir iş olabilir.

siber güvenlik

Siber Güvenlik Uzmanı Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Peki, siber güvenlik uzmanı olmak için ne gerekiyor? Siber güvenlik uzmanı olma şartları nedir? Eğitim, gelişim ve başvuru dışında bilmeniz gerekenler var. Stres altında yapacağınız bu iş için soğuk kanlı olmak ve kararlı – istikrarlı olmak son derece önemlidir. Tüm bunların dışında bilmen gerekenler şunlardır:

 • TCP / IP’yi profesyonel şekilde bilmek. TTL değerine kadar ve ICMP tipleri dahil olmak üzere derinlemesine bilgi sahibi olman gerekiyor.
 • Linux komutları konusunda bilgi sahibi olmalısın.
 • Python adlı yazılım dilini öğrenmen gerekiyor.
 • İşletim sistemi mantığı konusunda kendinizi geliştirip uzman şekilde hareket etmelisin.
 • Bütçenin el vermesi durumunda, bu sayılan alanlarda özel eğitimler alınmalı.
 • Online olarak kendini geliştirmen mümkün.

Verilen aşamaları tamamlamak ve bu alanda ilgili şekilde çalışmak önemlidir. Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur sorusunun yanıtına göre hareket etmek yeterlidir.

Siber güvenlik kariyerini çizmek mi istiyorsun? Experlize uzmanlarımızdan yardım almak için hemen tıkla!


bir yorum bırakın