Veri Analizi Nedir? Pazarlamada Neden Önemlidir?

Yararlı bilgiler bulma, sonuçlara varma ve karar alma sürecini destekleme amacıyla verileri inceleme, temizleme, dönüştürme ve modelleme sürecine Veri Analizi adı verilir.

Veri Analizi Nedir?

Yararlı bilgiler bulma, sonuçlara varma ve karar alma sürecini destekleme amacıyla verileri inceleme, temizleme, dönüştürme ve modelleme sürecine Veri Analizi adı verilir.

Veri analizi için çeşitli teknikler ve yaklaşımlar bulunmaktadır.

 İstatistiklerdeki veri analizi genellikle tanımlayıcı istatistiklere, açıklayıcı veri analizine (EDA) ve doğrulayıcı veri analizine (CDA) ayrılmıştır. Veri temizleme, aykırı değerleri ve diğer yanlış ve istenmeyen bilgileri düzeltme işlemidir.

Temizlenecek veri türüne bağlı olarak kullanılacak çeşitli veri temizleme işlemleri vardır. Kantitatif veri yöntemleri için, verilerdeki anormallikten kurtulmak için aykırı değer tespiti kullanılabilir.

Veri analiziveri madenciliği ve Business Intelligence (BI) ‘in temel bir bileşenidir ve işletme kararlarını yönlendiren iç görü kazanmada anahtar rol oynar. Kuruluşlar, büyük veri yönetimi çözümlerini ve verileri işlemeye uygun iç görülere dönüştürmek için veri analizini kullanan müşteri deneyimi yönetimi çözümlerini kullanarak çok sayıda kaynaktan gelen verileri analiz eder.

Veri Analizi Nedir Pazarlamada Neden Önemlidir

Pazarlamada Neden Önemlidir

Bu durumda bir girişimci ya da yatırımcı olmaya karar verirseniz kendinizi nasıl bir sorumluluğun altına soktuğunuzun farkında olmanız gerekiyor. Şirketiniz için bir vizyona ihtiyacınız var ve bunu belirlemek için elinizde birtakım veriler olması gerekiyor. Bunun içinde bahsettiğimiz gibi pazarlama veri analizi şart oluyor.

Sizin için karlı olabilecek getiri bu analizin işe yaradığını gösterir ve yoğun olarak daha çok yatırıma teşvik olursunuz eğer mevcut piyasa size kar getirmiyorsa birtakım tereddütlerle bu işe zamanınızı ve emeklerinizi boşa harcadığınızı düşünerek yaklaşmaktan çekinirsiniz.

Müşterinizin halinden, ne istediğinden anlamaya gayret gösteriyorsunuz ve bu bağlamda onlara istedikleri ürünü & hizmeti sunmaya çalışıyorsunuz.

Tabi bunları yaparken de yaptığınız işe yön verebilecek olan piyasadaki rakiplerinizi detaylı analiz etmeniz gerekir. Çünkü bunları hesaplamak bir anlamda risk analizi yapmak demektir.

Tüm bu değişkenlik gösteren nedenlere bağlı olarak pazarlama analizleri çok önemlidir. Bu size mevcut pazardaki konumunuz hakkında fikir verir ve bununla kalmaz bu işte yer alan çalışanlarınıza ilham kaynağı olur. Onlar için bulunduğunuz konumu görme ve daha verimli ilerlemenize fırsat olabilecek gelecek planlamalarını da beraberinde getirir.

Veri analizi ve pazarlamadaki önemi hakkında daha detaylı bilgileri alanlarında uzman kişilerin oluşturduğu online danışmanlık platformu Experlizeden öğrenebilirsiniz.

Veri Analizi Nedir? hakkında detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerin bulunduğu online danışmanlık platformu Experlizeden alabilirsiniz.  

İlgili Yazılar

bir yorum bırakın