Veri Analizi Nedir? Veri Analiz Yöntemlerinin Doğru Kullanılması

Sen de veri analizi nedir sorusunun cevabını mı arıyorsun? En temel yanıtı, bilgilere erişim ve karara varma sürecinde inceleme, temizleme, modelleme sürecidir. 

Peki, veri analiz yöntemlerinin doğru kullanılması ne işe yarar? Hangi yöntemler ile uygulama yapıldığında, modelleme süreci sonrası avantaj sağlanır? Veri analiz yöntemleri hakkında da bilgi veriliyor.

İhtiyacın olan bilgiler ile veri analizinin yapılmasını kolayca yapabilirsin.

Veri Analizi Nedir
Veri Analizi Nedir

Veri Analizi Nedir ve Yöntemleri Nelerdir?

Yararlı bilgiler bulmak için, herhangi bir sektörde yapılan işi geliştirme gibi her alanda mevcut bilgiler üzerinden araştırma yapılır.

Veri analiz yöntemleri nedir sorusunun yanıtı ise direkt olarak bilgilerin bulunması, önemli bir sonuca varmak ve karar almak, sürecin desteklenmesini sağlamak için inceleme, temizleme, dönüştürme, modelleme için kullanılan araçlar olacak açıklanabilir.

Veri analizi, veri madenciliği ve Business Intelligence’ın temel bileşenidir…

veri analizi
Veri Analizi Yöntemleri

Veri Analizi Yöntemleri

Çeşitli teknikler ve yaklaşımlar ile veri analizinin gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Veri analiz yöntemlerinin doğru kullanılması tamamen uygun olan yöntemlerin belirlenmesi ile olacak. Bunun için yapılması gerekenler aşama aşama oluşturulup, alanında uzman olan kişi tarafından yorumlanabilir.

Açıklayıcı Veri Analizi (EDA): İstatistikler için genellikle veri analizi ve genelleyici istatistikleri içeriyor.

Doğrulayıcı Veri Analizi (CDA): Veri temizleme, ayrı olan değerlerin ve diğer yanlış olan istenmeyen bilgilerin düzeltme işlemi olarak açıklanabilir.

Veri Analizi Modeli

Analiz işlemlerinin gerçekleşmesi için veri analiz modelleri üzerinden işlemler tamamlanacaktır. Aşama aşama, her şirket kendi gereksinimlerine uygun olan hedefler kapsamında belirlenen analiz süreçlerini eksiksiz uygulamalıdır.

  1. Amaçlara göre karar vermek
  2. Veri toplamak
  3. Veri temizlemek
  4. Optimizasyon ve tekrarlama

Verilen aşamalar tek tek uygulanması, veri analizi nasıl yapılır sorusunun da cevabıdır.

Aşamaların belirlenen hedefler doğrultusunda uygulanması halinde herhangi bir sorun yaşanmadan, elde edilen veriler ile yeniden hedef belirleme ve diğer aşamaların tamamlanması da sağlanmış olacaktır.

Belirlenen bu aşamaların tamamlanması sonucunda elde edilen bilgi de olacaktır.

Sonrasında ki aşama ise tamamen uygulama üzerinde, verilerden elde edilen bilgiye göre şirketin şekillenmesi ile olacaktır. Veri analizi süreçleri kapsamında, Experlize uzmanları doğru yol haritasını ortaya çıkarır. 

Veri Analiz Türleri

Veri Analiz Türleri
Veri Analiz Türleri

Peki, veri analiz türleri nedir? Temel olarak dört ana tür kapsamında inceleme yapılabilir. Tanımlayıcı analiz, tanısal analitik, tahmine dayalı analitik, reçeteli analitik olmak üzere 4 tür üzerinden açıklama yapılıyor. 

  • Tanımlayıcı Analiz: Zamanın belirli bir sürecin içinde ne şekilde işlediğini araştırır.
  • Tanısal Analitik: Nedenlere odaklanan analizdir.
  • Tahmine Dayalı Analiz: Yakın vadeli tahminlerdir.
  • Reçeteli Analiz: Hareket rotası oluşturmaktadır.

Veri Analizi Faydaları

Veri analizinin yapılması önemlidir. işletmelerin performanslarının yenilenmesi, iyileştirilmesi açısından yardımcı olacaktır.

Bunu iş modeline uygulama konusunda veri analizi faydaları saymakla bitmiyor. Şirketlerin iş yapma gücünü arttırmak açısından daha etkili yollar bulması konusunda da desteklenmesi sağlanır.

Büyük miktarda veri depolanması maliyetlerin de azaltılması konusunda faydalı olur. Bu bağlamda veri analizi önemlidir.

Şirketin daha iyi iş kararları alması, yeni ve daha iyi ürün ve hizmet oluşturması açısından verilerine göre hareket etmesi önemlidir.

Veri Analizi Geleceği

Veri analizi uzun yıllardır gelişmeler göstererek her şirketin, her bölümüne uygulanabilecek bir kapasiteye ulaşmıştır.

Kısa süre içinde teknolojik gelişmelerin artması ile uygulama alanının genişlemesi dışında, uygulama yöntemlerinin de arttırılması bekleniyor.

Uygulamadan alınacak olan verilerin çok daha hızlı olması, daha hızlı tahminlerin yapılması istenmiyor.

Elde edilen veriler ile maksimum oranda şirketin fayda sağlaması söz konusu olacak. Veri analizi geleceği için araştırma ve şirketleri iyi sonuçlar bekliyor. Veri bilimi üzerine daha fazla bilgi arıyorsan bu alanda yazdığımız kategoriyi takip edebilirsin.

bir yorum bırakın