5 Adımda Yatırımcıların Girişimlerde Aradıkları Özellikler Nelerdir?

Yatırımcıların yatırım yapacakları sektör ve girişimleri planlaması, bunları bulması ve araştırması kimi zaman göründüğünden çok daha fazla emek harcamalarına sebep olabiliyor. Yatırımcıların girişimlerde aradıkları Özellikler de bu bağlamda önemli bir rol oynuyor.

Girişimciler yatırım almak için yaptıkları planlamalar ve gösterdikleri çabanın karşısında yatırımcılar da doğru girişimi seçebilmek ve girişimcilerin ve girişimlerinin özelliklerini araştırmakta oldukça fazla mesai harcamaktadırlar.

Peki, bir girişimci olarak kendinizi doğru anlatmak ve yatırımcıyı ikna etmek için her türlü stratejiyi denerken, potansiyel yatırımcınızın aklından neler geçiriyor? Yatırımcılar, girişimcilerde hangi özellikleri arıyor?

Yatırımcıların girişimcilerde aradıkları özellikler nelerdir
Yatırımcıların Girişimlerde Aradıkları Özellikler

Bir Girişimcide Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

1. Sektör tecrübesi


Bir girişimcide olması gereken özelliklerden ilkini sektör bilgisi yani tecrübesinin olması diyebiliriz. Yatırımcıların girişimlerde aradıkları özelliklerin başında girişimcinin sektör tecrübesi geliyor. Girişimcinin elde ettiği sektör tecrübesi bu noktada hayati önem taşıyabiliyor, çünkü aslında bir start-up’ a yatırım yapmak riskli bir iş. Hatta pek çok girişimin çeşitli nedenlerle başarısızlıkla sonuçlandığını düşünürsek, yatırımcıların start-up’lara yatırım yaparak bir çeşit kumar oynadıklarını bile söyleyebiliriz.

Yatırımcıların göze aldıkları riski kumardan ayıran özelliklerin başında, girişimcinin tecrübeli olması geliyor. Ne yaptığını ve neyi hedeflediğini bilen, sektör tecrübesi olan bir girişimciyle iş yapmak riski azaltıyor. Kosgeb dahi yatırım yapacağı girişimler için sektör tecrübesini göz önünde bulundurarak destek veya yatırımlarını gerçekleştiriyor. Bu nedenle tecrübeli girişimcilerin yatırımcıyı ikna etmesi çok daha kolay oluyor.

2. İyi bir takım oyuncusu ve lider olmak

Girişimler çoğu zaman tek bir kişinin fikriyle ortaya çıksa da işi geliştirmek ve büyütmek için bir takım gerekiyor. Konu hakkında tecrübeniz olsa da bir girişimci olarak iyi bir satışçı, pazarlamacı, ürün geliştirme veya insan kaynakları uzmanı olmayabilirsiniz. Bu nedenle sizin eksik olduğunuz noktalarda boşlukları en iyi şekilde tamamlayacak takım oyuncularına ihtiyacınız var.

Bu anlamda iyi bir girişimci olabilmek için mutlaka eksik olduğunuz yönleri kabul etmeniz ve bu eksiklikleri farklı kişilerin tecrübeleriyle doldurabilmeniz gerekiyor. Bu durum girişimcilerin iyi bir takım oyuncusu ve lider olmasını zorunlu hale getiriyor. Yatırımcıların da girişimcilerde liderlik, yöneticilik ve takım oyuncusu olabilme özelliklerini aradığını unutmamakta fayda var.

3. Öğrenmeye açık olmak

Yukarı bahsettiğim özelliklere sahip girişimcilerde zaman zaman görülen bir eksiklik de öğrenmeye açık olmayışları. Sahip oldukları tecrübe ve liderlik özellikleri nedeniyle her şeyi biliyor olduklarını düşünmeleri bu girişimcileri hataya yönlendirebiliyor. Bu nedenle tecrübenin ve diğer olumlu özelliklerin beraberinde gereksiz seviyede yüksek egoya da neden olmasına izin vermemek ve daima öğrenmeye açık olmak önem taşıyor. Bir girişimcinin hiçbir zaman “artık öğrenecek yeni bir şey yok” diye düşünmemesi gerekiyor. Çünkü böyle düşündüğünüz an hata yapabilir ve o hatadan ders çıkarmaya başlayarak, öğrenme sürecine kaldığınız yerden devam etmeniz gerekebilir.

Sizler için hazırladığımız Melek Yatırımcı Nedir ve Doğru Melek Yatırımcı Bulmanın 6 Yolu adlı makalemizi aşağıdaki linkten açabilirsiniz.

Melek Yatırımcı Nedir ve Doğru Melek Yatırımcıyı Bulmak

4. Kararlılık

Kararlılık, yatırımcıların girişimcilerde aradığı özelliklerden biridir. Çünkü, girişimcilerin yatırımcıları ikna edebilmesi için öncelikle kendilerine ve fikirlerine inanmaları gerekiyor. Bu anlamda yatırımcıya “Siz yatırımcı olmayı kabul etmeseniz de ben bu fikri hayata geçireceğim” duygusu vermek yani kararlı olmak ikna süreci için son derece önemli.

Yatırımcılar zaman zaman girişimcilerin ne kadar kararlı olduğunu görmek için onları zorlayabilir ve deyim yerindeyse “ters köşe” sorularla girişimcileri pes ettirmeye çalışabilirler.  Bu durumda fikrinizden ne olursa olsun vazgeçmediğinizi göstermenizde fayda var.

5. Kişisel Özellikler

Tüm bunların yanı sıra girişimcinin eğitimi, kişilik özellikleri, iyi bir dinleyici olması, yaratıcılığı gibi pek çok özellik yatırımcıların karar sürecini etkileyebiliyor. Ancak hepsinden de önemlisi bence girişimcinin gerçekten kendisi gibi olması.

Eksik olduğu yönleri belli etmemeye çalışmak yerine, “Bu konu hakkında düşünmemiştim, üzerinde çalışabilirim” diyebilme dürüstlüğü göstermesi, bence girişimcinin güvenilirliği konusunda diğer tüm noktalardan daha önemli. Bu bağlamda yatırımcıların girişimlerde aradıkları en önemli özelliklerden birisi de girişimcinin kişisel özelliklerin ön plana çıkarması denilebilir.

Bir girişimcide olması gereken özellikler hakkında tüm merak ettiklerinizi online danışmanlık platformu Experlize‘in profesyonel danışmanlarına sorarak detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapmanız gereken çok kolay girişim ile ilgilenen ve danışmanlık veren bir danışman buluyorsunuz daha sonra istediğiniz soruyu ister görüntülü ister telefon ile konuşarak soruyorsunuz.

Yatırımcıların Girişimlerde Aradıkları Özellikler hakkında detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerin bulunduğu online danışmanlık platformu Experlize‘den alabilirsiniz. 

bir yorum bırakın