Yeni Ürün Nasıl Tanıtılır? Pazarlama Yolları Nelerdir?

Yeni bir ürün geliştirdiniz veya ilk ürününüzün satışına başlayacaksınız. Bu aşamada ürünü satabilmeniz için yeni bir süreci başlatmanız gerekiyor.

Yeni bir ürün geliştirdiniz veya ilk ürününüzün satışına başlayacaksınız. Bu aşamada her ne kadar ürününün kalitesi, geliştirme süreçleri, ihtiyaçları karşılama biçimi önemli olsa da ürünü satabilmeniz için yeni bir süreci başlatmanız gerekiyor. Bu adımlardan en önemlilerini derledik.

İsim Çok Önemli

Bu, kaçınılmaz bir ilk adımdır. İsmin hatırlanabilir, konuyla ilgili ve kolay telaffuz edilebilir olmasına dikkat edin.

Ürünü başka türlü isimlendirmeye bir türlü akılları ermese de ürün geliştirme ekibinize geliştirme esnasında kullandıkları basit “çalışma” isminden kurtulmada yardımcı olun. Şirket içinde kullanılan isimler, nadiren pazarlama ihtiyaçlarınıza yanıt verir. Ayrıca, kısaltmalardan ya da anlaşılması kolay tarif etiketlerinden kaçının. Bunlar, nadiren müşterileri etkiler ya da sizi rakiplerinizden ayırır.

Ürün, bir serinin devamı ise ismin mevcut marka yapınıza uyumunu ve ürün eklemelerine izin verip vermeyeceğini dikkatle düşünün. Seçtiğiniz ismin, markanızın geniş bağlamında rahatlıkla kullanılabileceğinden emin olun.

Güçlü Görsel Kimlik Oluşturun

Yeni ürününüzün güçlü bir görsel kişiliğe ihtiyacı vardır. Uygunsa, onu temsil edecek ve avantajlarını başarıyla tanıtacak özel bir logo yaratın. Sonra da bu logoyu reklamlarda, pazarlama literatüründe, baskılarda, interaktif tanıtım malzemelerinde, paketlemede ve ticari fuar stantlarında kullanın. Birleştirilmiş bir bakış, pazar liderliğini ifade eder. Ürününüz mevcut bir markanın devamıysa, bütün tanıtım malzemelerinizin mevcut görsel sistemle uyum gösterdiğinden emin olun. Bir görsel sisteminiz yok mu? Ürün lansmanı, bir sistem yaratmaya başlamak için doğru zaman olabilir. (Görsel bir sistem, logo kullanımını, rengi, imgeleri, tipografiyi, başlık kullanımlarını, sayfa düzeni işaretlerini ve markanızın görsel ifadesi açısından kritik olan diğer parametreleri belirler.) Hedef kitlenizin, bütün pazarlama kanallarında, birleştirilmiş bir tanıtım malzemeleri ailesiyle karşılaşmasını sağlar. Bu, özellikle bir lansman sırasında çok önemlidir.

kosgeb destekleri
yeni ürün lansman

Birden Fazla Kanalda Tanıtım Yapın

Basın bülteni, ürün lansmanı değildir. Tek bir tanıtım malzemesi, ürün lansmanı değildir. İyi düşünülmüş bir lansman, basılı ve online reklamları, doğrudan pazarlamayı, e-posta kampanyalarını, Web sitesi güncellemelerini, ürün literatürünü, satış promosyonlarını, çalışan iletişimini, ticari fuar tanıtım malzemelerini ve medyada görünümü kapsamalıdır. (Ayrıca, hedef kitleniz için yararlı olabilecek diğer yenilikçi pazarlama fikirleri de dahildir.) Birden fazla kanal için plan yapmazsanız, pazarlama atağınız bir yer sarsıntısına dönüşebilir.

İş birliği Yapın

Ürün lansmanları, pek çok oyuncu, planlama ve ekip çalışması gerektiren, çok aşamalı süreçlerdir. Herhangi bir şekilde üst üste yığılmış düşünceler işe yaramaz. Pazarlamada maksimum etkiyi elde etmek için, lansman tarihinizden en az 6 ay önce lansman ekibinizin birlikte çalışmasını sağlayın. Daha kısa süre birlikte çalışırlarsa, çok iyi hazırlanmış planlarınızın kısa devre yapması riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Peki, bu lansman ekibinde kimler var? Mücadele etmekten hoşlanan, girgin, yaratıcı ve kararlı insanlar. Bir yaratıcı hizmetler ajansıyla iş ortaklığı yapsanız da yapmasanız da bir ürün müdürüne, bir pazarlama müdürüne, bir yazara, bir grafik tasarımcıya, bir interaktif tasarımcıya, bir yapımcıya, bir proje müdürüne, bir halkla ilişkiler uzmanına ve elbette bir üst düzey karar vericiye ihtiyacınız vardır.

Yeni ürün tanıtımı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını online danışmanlık platformu Experlize’ın profesyonel danışmanlarından alabilirsiniz.

bir yorum bırakın